Jak otworzyć własny punkt kurierski? Ile musisz zainwestować?

  • 12.05.2022, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Jak otworzyć własny punkt kurierski? Ile musisz zainwestować?
Prowadzenie działalności gospodarczej, na zasadzie franczyzy cieszy się coraz większą popularnością. Tego typu działalność nie wymaga bowiem dużego wkładu finansowego i może przynieść wiele korzyści. Otwarcie punktu kurierskiego nie jest trudne, a dobrze prowadzona franczyza z firmą kurierską przynosi całkiem spore dochody.

Jak otworzyć punkt odbioru paczek – podstawowe wymagania

Do otwarcia punktu kurierskiego z franczyzą potrzebny jest przede wszystkim budynek. Posiadając lokal o wielkości 20 metrów kwadratowych, można myśleć o otwarciu biznesu kurierskiego. Budynek powinien być odpowiednio zabezpieczony przed ewentualnymi włamaniami. Instalacja kamer, drzwi i okna antywłamaniowe będą autem podczas rozmowy z potencjalną firmą kurierską będącą franczyzodawcą. Kolejnym krokiem jest zakup komputera i drukarki - nie muszą to być sprzęty z najwyższej półki, jednak powinny spełniać podstawowe wymagania.

Ile trzeba zapłacić za otwarcie punktu kurierskiego?

Firma kurierska z franczyzą to inwestycja długoterminowa, która niesie za sobą pewne opłaty bieżące. Pierwszą z nich jest marża, jaką naliczy sobie tzw. firma-matka. Jeśli przykładowo paczka zostanie wyceniona na 25 zł, to od tej kwoty trzeba odprowadzić około 11-13 złotych dla firmy kurierskiej. Franczyza obejmuje również ewentualne opłaty reklamowe i wypłaty dla pracowników. Nie trzeba zatrudniać dodatkowych osób, czy prowadzić działań marketingowych, lecz obydwie funkcje mogą okazać się kluczowe w walce o klienta. Pozwolą one zaoszczędzać franczyzobiorcy cenny czas, który można przeznaczyć na rozwój osobisty i szkolenia firmowe. Otwarcie biznesu kurierskiego w większości przypadków jest bezpłatne, większość firm nie wymaga wkładu własnego, co jeszcze bardziej zachęca do stałej współpracy z firmą kurierską.

Gdzie szukać franczyzy z firmą kurierską?

W Polsce istnieje wiele firm kurierskich, a także przedsiębiorstw zrzeszających kilku dostawców paczek, jednak nie wszystkie oferują franczyzę kurierską. Otwarcie punktu odbioru i nadawania paczek przy współpracy z czołowymi polskimi kurierami proponuje m.in. Shipcenter.pl. Firma zapewnia pomoc przy zakładaniu działalności gospodarczej, poszukiwaniu lokalu czy uzyskaniu dotacji.

Ile zarabia punkt kurierski franczyza – co wpływa na ostateczny dochód?

Skoro już wiadomo, jak otworzyć punkt odbioru paczek, warto zastanowić się, jaki dochód przyniesie taka działalność. Dobrze prowadzony punkt kurierski z franczyzą przynosi dość wysokie dochody rzędu od 5000 zł do nawet 20 000 zł miesięcznie. To, ile zarobi punkt kurierski, zależy od pewnych czynników. Pierwszym z nich jest to, czy franczyzobiorca pracuje sam, czy zatrudnia pracowników. Trzeba wiedzieć, że na dalszych etapach rozwoju i przy wyższych zarobkach punktu, warto zainwestować w taką pomoc. Wcześniej wspomniana marża dla firmy kurierskiej również jest ważna. Choć ceny na rynku są bardzo konkurencyjne i na bardzo podobnym poziomie to warto wybrać współpracę z firmą, która pobiera niższą marżę. Będzie to procentować szczególnie na początku współpracy.

Punkty kurierskie z franczyzą przynoszą coraz większe możliwości zarobku,  ze względu na coraz prostszą i szybszą możliwość wysyłania paczek. Paczki międzynarodowe mogą dać dobry zastrzyk finansowy, gdyż są one droższe niż krajowe, zatem ich wpływ na ostateczny dochód franczyzy kurierskiej może być znaczący.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: