Czy monitorowanie pojazdów GPS realnie zwiększa bezpieczeństwo kierowcy i ładunku? Sprawdźmy

  • 28.03.2022, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Czy monitorowanie pojazdów GPS realnie zwiększa bezpieczeństwo kierowcy…
Monitorowanie floty pojazdów to podstawa w dobrym zarządzaniu firmą transportową. Wprowadzenie najnowszych technologii do przedsiębiorstwa zdecydowanie ułatwia pracę kierowców, ale czy przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa na drodze? Poniżej kilka przykładów, w jaki sposób można wykorzystać monitorowanie.

Kontrola położenia w czasie rzeczywistym

Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań służących do monitorowania floty pojazdów pozwala sprawdzić, gdzie aktualnie przebywa ciężarówka. Daje to możliwość między innymi bieżącej kontroli kierunku, w którym udaje się kierowca. W przypadku zauważenia nietypowego zachowania, na przykład zjazdu z wyznaczonej trasy, fleet manager ma szansę zareagować, jeżeli dojdzie do kradzieży samochodu.

Lokalizacja online to nie jedyna funkcja oferowana przez programy do śledzenia floty pojazdów. Przygotowany przez firmę Navifleet.pl monitoring GPS pojazdów, potrafi kontrolować również takie parametry, jak praca silnika, prędkość i informacje z magistrali CAN. Zebranie tych danych w raporty pozwala w przyjemny sposób kontrolować statusy zleceń i zapisać stan samochodu.

Przeciwdziałanie piratom drogowym i złodziejom

Na drogach roi się od niebezpiecznych kierowców. Narzędzie dostępne w monitoringu GPS pojazdów bez abonamentu analizuje styl jazdy identyfikowanych kierowców. Bezzwłocznie informuje o naruszeniach i wykroczeniach oraz ocenia bezpieczeństwo jazdy. Pozwala to niwelować lekkomyślne zachowania uczestników ruchu drogowego.

Specjalnie przygotowany tryb prywatny w programie służącym monitorowaniu floty pojazdów gwarantuje pracownikowi sposobność użytkowania samochodu w celach prywatnych. Oznacza to, że trasa przez niego pokonywana nie jest udostępniana i nie zapisuje się w oprogramowaniu.

Kolejną korzyścią płynącą z zastosowania sprzętu do monitoringu GPS pojazdów jest zapobieganie kradzieżom. Wbudowany system antykradzieżowy można zaprogramować tak, aby umożliwił odjechanie pojazdem po wprowadzeniu poprawnej sekwencji lub zbliżeniu zaufanego identyfikatora. Jeżeli dojdzie już do kradzieży, nic straconego. Lokalizacja online pozwoli namierzyć skradziony samochód.

Kradzieże paliwa również nie są rzadkością. Zabezpieczenie wlewu paliwa zdalnie zaalarmuje o każdej ingerencji. Dzięki zapisaniu czasu i miejsca otwarcia zbiornika łatwo zweryfikować nadmierny ubytek paliwa, do którego mogło dojść na przykład w trakcie postoju. To kolejna opcja oferowana przez oprogramowanie do monitorowania floty pojazdów.

Lokalizator zamontowany w naczepie to dobry sposób na przeciwdziałanie kradzieżom. Sygnał wysyłany przez urządzenie do monitorowania GPS pojazdów informuje o próbie przemieszczenia naczepy. Taki alert może zostać przesłany poprzez wiadomość SMS lub e-mail.

Terminarz ubezpieczeń

Posiadając mnóstwo pojazdów, nie sposób zapamiętać wszystkich dat zakończenia ważnych umów, czy przeglądów technicznych. Stworzenie kalendarza dedykowanego flocie usprawni pracę. Oprogramowanie zastosowane przy monitorowaniu pojazdów GPS pozwala przechowywać wszelkie dane techniczne samochodu. Zapisany przegląd techniczny lub kończąca się polisa nie umknie, ponieważ system wyśle nam przypomnienie
o upływającym terminie.

Możliwości oferowane przez monitoring pojazdów GPS są w stanie poprawić bezpieczeństwo kierowców. Przyczyniają się również do poprawy komfortu pracy. Warto więc wprowadzić takie rozwiązanie w swojej działalności.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: