Prywatne ubezpieczenie w UK - co musisz o nim wiedzieć

 • 17.02.2022, 14:00
 • Grupa Tipmedia
Prywatne ubezpieczenie w UK - co musisz o nim wiedzieć
Niezależnie od tego, czy wyjechałeś do Wielkiej Brytanii na krótki, czy długi okres, warto zapewnić sobie i swojej rodzinie ochronę na wypadek nieoczekiwanych zdarzeń, takich jak kontuzja prowadząca do niezdolności do pracy, czy nawet śmierć. Kiedy prywatne ubezpieczenie ma sens, jakie są rodzaje prywatnych ubezpieczeń i jak szybko załatwić formalności?

 

Kiedy wybrać prywatne ubezpieczenie w Wielkiej Brytanii?

Nieszczęśliwy wypadek może zdarzyć się w każdej chwili. Poważne choroby lub kontuzje mogą uniemożliwić podjęcie pracy przez kilka miesięcy, a nawet lat. To z kolei prowadzi do braku środków na życie i zapewnienia sobie opieki zdrowotnej. Nierzadko występują sytuacje, gdy żywicielem rodziny jest jeden z małżonków. Wówczas w przypadku śmiertelnego w skutkach wypadku rodzina pozostaje bez zabezpieczenia finansowego.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne pozwala na korzystanie z pomocy finansowej i pokrywanie kosztów leczenia w Anglii. Ponadto ubezpieczenie na życie sprawia, że po śmierci ubezpieczonego małżonka lub rodzica, drugi małżonek (lub drugi rodzic i dzieci) będą mogli korzystać z zabezpieczonych w polisie środków, które ułatwią powrót do stabilności finansowej.

Prywatne ubezpieczenie w UK będzie więc dobrym zabezpieczeniem dla osób, które:

 • Na co dzień pracują w miejscach, gdzie istnieje wysokie ryzyko doznania urazu lub nawet śmierci.
 • Prowadzą własną działalność gospodarczą i istnieje ryzyko wystąpienia kontuzji, która sprawi, że nie będą w stanie pracować.
 • Są narażone na wystąpienie poważnych chorób zagrażających życiu lub uniemożliwiających pracę.

Na co zwracać uwagę przy wyborze prywatnego ubezpieczenia?

Decydując się na prywatne ubezpieczenie, należy zwrócić uwagę na warunki polisy i zakres ochrony, a także sumę gwarancyjną ubezpieczenia. W przypadku rozpatrywania kilku ofert, zwróć uwagę przede wszystkim na:

 • Długość trwania okresu ubezpieczenia.
 • Usługi, które obejmuje polisa (np. Dostęp do specjalistów, badania, dodatkowe benefity).
 • Możliwe wykluczenia (np. Określony czas pobytu w szpitalu).
 • Warunki wypowiedzenia umowy.

Rodzaje prywatnych ubezpieczeń w UK

W dzisiejszych czasach ubezpieczenie jest niemal obowiązkowym warunkiem spokojnego życia za granicą. Najczęściej wybieranymi ubezpieczeniami przez osoby pracujące w Wielkiej Brytanii są ubezpieczenie na życie i ubezpieczenie zdrowotne. Wybór wiąże się z często ryzykowną pracą i chęcią zabezpieczenia rodziny na wypadek śmierci w pracy lub poważnej kontuzji, która uniemożliwiłaby pracę zarobkową.

Jak działa prywatne ubezpieczenie na życie?

Ubezpieczenie na życie to umowa zawarta pomiędzy ubezpieczycielem, a osobą ubezpieczającą swoją rodzinę w razie swojej śmierci. Po śmierci osoby ubezpieczonej, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie osobom wskazanym przy zawieraniu polisy na życie. W zależności od ustalonej kwoty odszkodowania ustala się miesięczną składkę, którą uiszcza ubezpieczony. Zwykle nie jest to kwota mocno obciążająca budżet rodziny (przykładowo przy ubezpieczeniu na kwotę £100 000, miesięczna składka to tylko £7*).

Jeśli zastanawiasz się, jak wysoka powinna być suma ubezpieczenia na życie, rozpatrz wszelkie potrzeby rodziny, szczególnie biorąc pod uwagę kredyty i inne zobowiązania finansowe. Warto także skorzystać z usług doradców, którzy pomogą w wyborze odpowiedniego ubezpieczyciela i ustaleniu kwoty.

Nie czekaj, ubezpiecz swoje życie!

Prywatna renta zdrowotna - ubezpieczenie od niezdolności do pracy.

Prawdopodobnie jest to jedno z najbardziej potrzebnych ubezpieczeń dla wszystkich osób pracujących w UK, które zapewni regularne wpływy finansowe w przypadku niezdolności do pracy, utraty dochodów i byciu na chorobowym. Ta polisa działa jak prywatna renta - czyli w sytuacji kiedy ulegliśmy wypadkowi lub chorobie, przez co nie możemy pracować i zarabiać, dostajemy od ubezpieczyciela regularne comiesięczne odszkodowanie, które pomoże z opłaceniem regularnych kosztów życia, spłaty kredytu, raty za dom czy wynajem. Niestety podstawowe rządowe chorobowe w UK obecnie wynosi mniej niż £100 na tydzień i taka kwota zazwyczaj jest niewystarczająca, aby normalnie funkcjonować i opłacić wszystkie opłaty i zobowiązania, tym samym własne prywatne ubezpieczenie jest rekomendowane dla wiékszosci osób pracujących w UK.

 

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne w UK - co zawiera?

Choć prawo w Anglii nie wymaga posiadania prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, gdyż opłacając podstawowe składki zdrowotne w UK (National Insurance Contributions), przysługuje bezpłatny dostęp do publicznej opieki medycznej, mimo to warto poznać więcej informacji na temat posiadania dodatkowe prywatnego zabezpieczenia. Mimo że podstawowe ubezpieczenie w pracy może sprawiać, że czujesz się bezpiecznie, często jego zakres może być okrojony i ograniczony do podstawowych usług oferowanych przez narodowy fundusz zdrowia - NHS. W przypadku dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego w UK oraz oferty konkretnego ubezpieczyciela, można mieć dostęp do prywatnych szpitali, klinik i specjalistów, a dzięki temu szybciej skorzystać z usług takich jak:

 • Konsultacje z prywatnym lekarzem rodzinnym (GP).
 • Konsultacje specjalistów.
 • Zabiegi ambulatoryjne.
 • Badania diagnostyczne i laboratoryjne.
 • Leczenie szpitalne i ambulatoryjne.
 • Leczenie raka metodami nie refundowanymi przez NHS.
   

Zupełnie jak w Polsce, ubezpieczenie zdrowotne jest dobrym rozwiązaniem dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Warto jednak skorzystać z polisy także w przypadku umowy o pracę, aby zapewnić sobie pełną opiekę zdrowotną i z góry znać jej limity.

Ubezpieczenie od chorób krytycznych

Jednym z popularniejszych prywatnych ubezpieczeń jest polisa zapewniająca wsparcie finansowe w przypadku chorób, które mogą doprowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu i mieć znaczny wpływ na nasze życie (np. na liście chorób zwykle wymienia się takie zdarzenia jak rak, zawał, udar mózgu, stwardnienie rozsiane, paraliż, itp.). W obecnych czasach choroby dotykają coraz to młodsze osoby. Warto więc zapewnić sobie ochronę finansową, która pozwoli na pokrycie kosztów leczenia, czy spłatę rat kredytu w przypadku braku możliwości podjęcia pracy lub konieczności przystosowania domu do udogodnień potrzebnych do sprawnego funkcjonowania po wystąpieniu choroby.  

Ubezpieczenie domu i ruchomości

Osoby, które posiadają własny dom w Wielkiej Brytanii, często decydują się na wykupienie polisy zabezpieczającej nieruchomość od nieszczęśliwych zdarzeń. Zazwyczaj jest to również wymogiem kredytu na dom w UK. Zwykle ubezpieczenie obejmuje:

 • Pożar, uderzenie pioruna, trzęsienie ziemi.
 • Wandalizm i złośliwe uszkodzenie.
 • Kradzież lub jej usiłowanie.
 • Zamieszki, strajki, polityczne zakłócenia.
 • Burzę, powódź, osiadanie się lub podniesienie.
 • Wyciek wody, kolizję, uderzenie i wiele innych.
   

Osoby, które nie są właścicielami domu, zwykle wykupują polisę na ruchomości domowe i rzeczy osobiste. Pozwala to zabezpieczyć prywatne przedmioty lub uzyskać wypłatę odszkodowania w przypadku nieszczęśliwych zdarzeń.

Ubezpieczenie od wypadków

Poza ubezpieczeniem od nieszczęśliwych wypadków (NNW) często wybiera się tzw. benefit szpitalny, ubezpieczenie dzieci od złamań, czy polisy od wypadków drogowych. Warto jednak zaznaczyć, że tego rodzaju ubezpieczenia zwykle wybierane są jako dodatki do głównych ubezpieczeń zdrowotnych lub na życie.

 

Ubezpieczenie biznesu i kredytu

Ubezpieczenie biznesu obejmuje zabezpieczenie własnej działalności przed niepożądanymi sytuacjami, zaś ubezpieczenie kredytu polega na doborze odpowiedniej polisy na wypadek choroby lub śmierci jednego z kredytobiorców.

 

W jaki sposób dopełnić formalności?

Wybór odpowiedniego prywatnego ubezpieczenia to nie lada wyzwanie, szczególnie za granicą. Skomplikowane słowa w obcym języku i wiele stron umów mogą sprawiać problemy. Warto więc zdecydować się na pomoc doradców, którzy w języku polskim przedstawią dostępne opcje, oszacują ich koszt i dopełnią wszelkie formalności z ubezpieczycielem.

 

Podsumowanie

Coraz więcej Polaków wybiera życie za granicą. Wyjeżdżając z kraju, warto zapewnić sobie podstawową opiekę zdrowotną i ubezpieczyć siebie i rodzinę na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń. Pamiętaj jednak, aby dobrać ubezpieczenie do własnych potrzeb. W tym celu sprawdzi się pomoc profesjonalnych doradców, którzy w języku polskim przedstawią oferty ubezpieczycieli w Anglii i pomogą w dopełnieniu formalności.

prestige financial advisers LTD

https://pfadvisors.co.uk/

 

Dane aktualne na dzień publikacji.

 

Powyższy materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty sprzedażowej, ani porady finansowej. Przed wykupieniem jakiekolwiek ubezpieczenia lub innego produktu finansowego, należy uzyskać indywidualną poradę w zakresie swoich wymagań i ogólnych warunków kontraktu.

 

* Przykładowa wycena przygotowana w dniu 21/11/2021. Ubezpieczyciel AIG. Ostateczna składka będzie uzależniona od indywidualnych okoliczności. Założenia: 35-letni mężczyzna, niepalący. Wykonywany zawód: pracownik fabryki. Zabezpieczenie dzieci i żony na wypadek śmierci.

Grupa Tipmedia
Materiał Partnera
Podziel się: