Handel CFG - bez tych pojęć nie zaczniesz inwestować!

  • 20.09.2021, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Handel CFG - bez tych pojęć nie zaczniesz inwestować!
O inwestycjach - w tym o handlu CFD - mówi się bardzo dużo. Podstawowa zasada wszelkiego rodzaju inwestycji jest jednak następująca: lokujmy pieniądze w obszarach, które rozumiemy. Wiedza jest więc zaiste kluczem do zysku. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się omówić 3 najważniejsze pojęcia, związane z rynkiem CFG. Bez nich nawet nie myśl o tym, żeby zaczynać!

Lista najważniejszych pojęć - handel CFD

Sam w sobie rynek kontraktów CFD i operowanie na nim jest bardzo obszernym tematem. Zarówno pod kątem możliwości, jak i wiedzy, którą musisz zdobyć przez rozpoczęciem działań. Oto 3 najważniejsze pojęcia, które musisz poznać w pierwszej kolejności. W dalszej części artykułu wyjaśnimy pokrótce, czego konkretnie dotyczy każde z nich.

  • Dźwignia finansowa
  • Pip lub pips (percentage in points)
  • Ceny kupna i sprzedaży

Podstawowa wiedza - dźwignia finansowa, pips oraz ceny

Lewar - czyli czym jest dźwignia finansowa?

Dźwignia finansowa, nazywana potocznie lewarem, jest jednym z najważniejszych elementów całego mechanizmu działania CFD. To dzięki niej możliwe jest inwestowanie ogromnych nakładów finansowych przy zachowaniu minimalnego wkładu własnego. Oznacza to również możliwość wypracowania znacznie większych zysków w stosunku do innych rodzajów inwestycji.

W najprostszym tłumaczeniu - dźwignia finansowa jest stosunkiem Twojego wkładu własnego do ostatecznej kwoty inwestycji.

Przykładowo, jeśli korzystasz z narzędzia typu Saxo, a Twój wykład wynosi 8000 $, a dźwignia 1:10 (10%), to będziesz mógł otworzyć pozycję na kwotę 80 000 $. Jest to bardzo opłacalne, ponieważ wypracowanie dużego zysku podczas obracania dużą kwotą jest możliwe w krótszym okresie czasu. Warto jednak pamiętać, że w przypadku zajęcia pozycji stratnej, ucierpi nasz własny budżet.

Pips - percentage in points - co to jest?

Pip jest tyle istotnym, co łatwym w objaśnieniu pojęciem. Opisuje on po prostu najmniejszą możliwą zmianę ceny, jaka może zaistnieć w konkretnej platformie transakcyjnej. Przykład? Dajmy na to, że otwarta przez Ciebie pozycja posiada w tej chwili wartość 3,1415 - jeśli zmieni się do 3,1314 lub 3,1416, oznacza to zmianę o 1 pip.

W niektórych przypadkach pipsy liczone są od części setnych lub nawet dziesiątych ułamka. Warto zwracać na to uwagę podczas otwierania pozycji.

Ceny kupna i sprzedaży oraz spread

W każdym serwisie inwestycyjnym CFD będziesz miał do czynienia z dwoma typami cen. Ceny kupna oznaczają kwoty, za które możesz otworzyć konkretne pozycje. Ceny sprzedaży oznaczają natomiast kwoty, za które możesz zamknąć dane pozycje. Pamiętaj, że cena kupna zawsze będzie wyższa od ceny sprzedaży. Z kolei różnicę między nimi opisujemy określeniem spread.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: