Transport do Anglii - najlepsze alternatywy

  • 09.09.2021, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Transport do Anglii - najlepsze alternatywy
Transport towarów do Wielkiej Brytanii może odbywać się drogą lądową, morską i powietrzną. Jakie wady i zalety mają poszczególne rozwiązania?

Przed brexitem Wielka Brytania była trzecim najważniejszym partnerem handlowym Polski. Obecnie znaczenie wymiany obu krajów nieco spadło, ale nadal jest wysokie. Polskie firmy wysyłają na Wyspy przede wszystkim produkty świeże, takie jak mięso czy nabiał. Duży jest również udział pozostałych produktów spożywczych.

Wzrost kosztów frachtu oraz dodatkowe komplikacje – związane zarówno z odprawą celną, jak i logistyką, na przykład brakiem wolnych mroźni – sprawiają, że wybór odpowiedniej formy transportu jest jeszcze ważniejszy niż kiedyś. Która z nich w danym przypadku sprawdzi się najlepiej? Zarówno transport drogowy, morski czy lotniczy, są obsługiwane przez Pekaes.pl. Omawiamy wady i zalety wszystkich rozwiązań, a także wyjaśniamy, jakie są ich najważniejsze zastosowania.

Transport do Anglii i Szkocji: droga lądowa

Chociaż wyspiarskie położenie Wielkiej Brytanii niektórym może wydawać się istotną przeszkodą w prowadzeniu frachtu samochodowego, to statystyki temu jednoznacznie przeczą. W samym tylko 2017 ten sektor obsłużył przewozy na poziomie 3 miliardów tonokilometrów. Transport drogowy jest tani i stosunkowo mało uzależniony od warunków atmosferycznych. Jego wadą jest jednak dłuższy niż dla lotnictwa czas dostawy, co ma kluczowe znaczenie w przypadku produktów spożywczych lub kontraktów zakładających krótkie terminy.

Zarówno fracht samochodowy, jak i mający podobną specyfikę lotniczy, polecane są podmiotom, które chciałyby zoptymalizować koszty dostaw, a czas realizacji zamówień nie jest dla nich kwestią priorytetową. Dobrze sprawdza się w przypadku małych ładunków, ale pozwala na przewiezienie dowolnych rodzajów – w tym płynnych (zarówno produktów przemysłu naftowego, jak i spożywczego)/

Transport na Wyspy Brytyjskie: fracht lotniczy

Transport lotniczy jest przede wszystkim najszybszym ze wszystkich dostępnych rodzajów. Wysłane tą drogą towary mogą dotrzeć do odbiorców już w kilka godzin. Niestety cena za krótki czas dostawy jest wysoka. Spowodowane jest to między innymi dużymi kosztami paliwa, koniecznością poniesienia opłat lotniskowych, celnych i ubezpieczeniowych, a także wynagrodzeniem dla obsługi lotniska oraz samolotów. Ponadto fracht lotniczy jest podatny na niekorzystne warunki atmosferyczne, które mogą znacznie opóźnić terminy.

Kiedy zdecydować się na tę formę? Przede wszystkim jeśli priorytetową kwestią jest czas dostawy – na przykład w przypadku leków czy produktów spożywczych. Należy też pamiętać, że szybkość transportu lotniczego będzie najbardziej odczuwalna, jeśli adres odbioru znajduje się blisko portu obsługującego loty cargo. W przeciwnym razie powinniśmy wziąć pod uwagę także czas niezbędny na dostarczenie ładunku samochodem lub pociągiem.

Transport do Wielkiej Brytanii: droga morska

Czynniki geograficzne oraz infrastrukturalne sprawiają, że transport morski odgrywa ważną rolę w wymianie handlowej Wielkiej Brytanii. Szczególnie duży udział ma w dostawach paliw płynnych oraz produktów sypkich. Większość statków dociera do takich portów jak Londyn, Grimmsby & Immingham, Southampton, Felixstowe i Dover, skąd w głąb kraju są już transportowane koleją lub samochodami.

Największa zaleta frachtu morskiego to niska cena. W przeciwieństwie do samochodowego i kolejowego, pozwala on też na przewożenie wielu różnych ładunków, włączając w to paliwa lub drobnicę, właściwie w każdych ilościach i gabarytach. Wady? Przede wszystkim powolność oraz fakt, że towary można bezpośrednio wysłać tylko do kilku miejscowości.

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: