Responsywna strona internetowa- na co zwrócić uwagę?

  • 31.05.2021, 08:00
  • Grupa Tipmedia
Responsywna strona internetowa- na co zwrócić uwagę?
Rozejrzyj się czasem dookoła siebie, będąc w restauracji, jadąc autobusem, tramwajem, spacerując w parku, czy będąc na zakupach. Ilu ludzi wokół Ciebie jedynie w tym danym momencie przeglądał coś na swoim smartfonie? Ręczę za to, że będzie ich naprawdę dużo.

 

Coraz częściej decydujemy się na zakupy przy pomocy smartfona. Zdecydowanie łatwiej nam jest sięgnąć po telefon, czy tablet, kiedy chcemy przejrzeć interesujące nas strony internetowe, szczególnie jeśli jesteśmy poza domem, aniżeli po laptop. Dlaczego to wszystko jest tak ważne w kontekście powstawania strony www? Co może przyczynić się do osiągania sukcesu w sieci, a co może „przyhamować” Twój biznes?

Responsywna strona internetowa- możliwość czy konieczność?

Responsywna strona internetowa to taka, która z łatwością i w niezmienionej postaci otworzy się zarówno na urządzeniach stacjonarnych, jak i na urządzeniach mobilnych takich jak smartfony, telefony, czy tablety. Pamiętać należy, że strona responsywna na pozór wydaje się tym samym co strona mobilna, a tak naprawdę jest zupełnie czymś innym, ponieważ responsywna jest to jedna i ta sama strona www (główna i ta otwierająca się na telefonie). Natomiast mobilna strona internetowa to odrębnie stworzona witryna, która może i najczęściej różni się nieco od naszej głównej strony. Z tego też powodu nasuwa się od razu pierwszy plus z posiadania wersji responsywnej, jakim jest oszczędność pieniędzy- posiadamy jedną stronę, a nie dwie, oraz oszczędność czasu zajmujemy się obsługą jednej strony www, a nie dwóch.

 

Myślę, że nie będzie stwierdzeniem nad wyraz to, że strona responsywna jest obecnie konieczna, jeśli chcemy osiągnąć sukces. W sytuacji, kiedy nasi potencjalni klienci będą mieć problem z otworzeniem witryny na innym urządzeniu niż komputer, musimy niestety liczyć się z tym, że raczej pozostaną jedynie klientami potencjalnymi i niechętnie wrócą na naszą stronę internetową. Dlatego odpowiadając na pytanie, czy to konieczne, zdecydowanie odpowiadam, że TAK.

Na co zwrócić uwagę?

Tworzenie strony internetowej, od podstaw to niełatwe zadanie, dlatego też wiele osób, słusznie decyduje się zatrudnić profesjonalną agencję interaktywną, która mając wiedzę i odpowiednie narzędzia, zgodnie z naszymi oczekiwaniami może stworzyć dla nas stronę internetową.

Podczas budowy takiej strony w kontekście responsywności, należy zwrócić uwagę na tzw. frameworki, czyli po prostu szkielet, na podstawie którego buduje się aplikacje sieciowe. Frameworki pozwalają na szybsze i łatwiejsze, a przede wszystkim efektywne tworzenie responsywnych stron www, dzięki temu jesteśmy w stanie stworzyć projekt indywidualnie pasujący do naszych potrzeb. Dlatego też takie narzędzia są bardzo chętnie wykorzystywane przez deweloperów. W związku ze stale rosnącą popularnością responsywnych witryn nie ma także problemu ze znalezieniem takiego narzędzia, które pozwoli na stworzenie responsywnej strony internetowej, najpopularniejsze z nich to:

  • Bootstrap

  • Gumby,

  • Foundation

  • Blueprint

Podsumowanie

Tworzenie stron internetowych na WordPress, czy innym popularnym CMS-ie, nie należy do łatwych zadań, ze względu na ilość rzeczy, o których należy pamiętać, między innymi wspomnianej w dzisiejszym artykule responsywności. Nie sposób nie zgodzić się jednak z tym, że w dzisiejszych czasach dobra strona internetowa to podstawa udanego biznesu, a jeśli chcemy, aby była często odwiedzana, oraz jej pozycja w rankingach Google stale rosła musimy stawiać na nowoczesność, czyli responsywność. Wykorzystując do tego przydatne narzędzia, znacznie łatwiej będzie stworzyć stronę, która będzie otwierała się zarówno na urządzeniach stacjonarnych, jak również mobilnych.

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: