5 rzeczy, które warto wiedzieć o NHS

  • 11.02.2021, 09:00
  • Grupa Tipmedia
5 rzeczy, które warto wiedzieć o NHS
Jest wiele rzeczy, z których Wielka Brytania znana jest na całym świecie - znani artyści, rodzina królewska, bogata historia czy popularne programy telewizyjne, jednak dla osób mieszkających w Wielkiej Brytanii jedną z najważniejszych brytyjskich instytucji zdecydowanie jest NHS.

Zdrowie jest jedną z największych wartości w życiu każdego człowieka, niestety jego stanem najczęściej zaczynamy się przejmować dopiero wtedy, gdy zachorujemy. Kiedy jednak coś nam dolega, chcemy pomoc otrzymać jak najszybciej, dlatego o tym, na jakie świadczenia możemy liczyć, gdzie udać się, by je otrzymać oraz czy są one płatne, warto dowiedzieć się z wyprzedzeniem. Wiedząc, jak wygląda zakres przysługującej nam opieki medycznej, łatwiej ocenimy też czy wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego w UK jest dla nas dobrym rozwiązaniem, pomoże także dobrać właściwą polisę do naszych potrzeb. Poniżej omówimy kilka podstawowych faktów na temat NHS, które warto poznać!

Czym właściwie jest NHS?

NHS to skrót od National Health Service, który oznacza po prostu państwową służbę zdrowia w Wielkiej Brytanii. Jest to instytucja rządowa istniejąca od 1948 roku, której podstawowym celem jest zapewnianie obywatelom brytyjskim, osobom na stałe mieszkającym na Wyspach oraz innym grupom uprawnionym do korzystania z jej usług opieki medycznej w oparciu o ich faktyczny stan zdrowia, nie zdolność do opłacenia kosztów leczenia.

Czy w Wielkiej Brytanii istnieje jeden spójny system opieki medycznej?

Mimo że często mówi się o NHS po prostu jako o brytyjskim systemie ochrony zdrowia, w rzeczywistości każdy kraj będący częścią Zjednoczonego Królestwa posiada swój własny system. W przypadku Anglii, Walii oraz Szkocji za zapewnianie opieki medycznej odpowiedzialne się kolejno NHS England, NHS Wales i NHS Scotland. Publiczna służba zdrowia istnieje również w Irlandii Północnej, występuje tam jednak pod inną nazwą - HSC, czyli Health and Social Care Services.

Czy w każdym kraju Zjednoczonego Królestwa opieka wygląda tak samo?

Każdy oddział NHS i HSC zapewnia pacjentom bezpłatne leczenie i opiekę, warto jednak podkreślić, że zakres darmowej opieki może nieco różnić się w zależności od systemu, jest tak na przykład w przypadku leków na receptę, których koszt pokrywany jest przez państwo w Walii, Szkocji i Irlandii Północnej, z kolei w Anglii koszt za wypisanie recepty na lek wynosi obecnie £9.15. Również w Anglii osoby spełniające konkretne warunki mogą jednak liczyć na otrzymanie leków za darmo, są to m.in.:

  • osoby poniżej 16 roku życia,
  • osoby powyżej 60 roku życia,
  • kobiety w ciąży,
  • osoby przewlekle chore.

Jak finansowany jest NHS?

NHS finansowany jest przede wszystkim z budżetu państwa, czyli ze środków publicznych pochodzących z podatków. Jest to główne źródło finansowania, jednak nie jedyne. Część środków pochodzi również ze składek na National Insurance, a także opłat pobieranych od pacjentów, którzy nie kwalifikują się do darmowej opieki, oraz dopłat naliczanych między innymi do opieki dentystycznej czy lekarstw na receptę.

Do jakiej opieki mamy prawo będąc mieszkańcami Wielkiej Brytanii?

Do świadczeń, z których każdy mieszkaniec Wielkiej Brytanii może korzystać bez konieczności ponoszenia pełnych kosztów tych usług, należą:

  • wizyta w gabinecie lekarskim,
  • pomoc i leczenie w szpitalu w przypadku choroby lub urazu,
  • opieka położnej dla kobiet w ciąży,
  • korzystanie z pomocy ratowniczej służby medycznej w przypadku poważnych lub zagrażających życiu problemów zdrowotnych.

Korzystanie z darmowej opieki może wiązać się jednak z czekaniem w kolejkach, dlatego osoby, które chcą uniknąć takiej sytuacji, często decydują się na wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia i korzystanie z prywatnych placówek medycznych.

Dzięki wiedzy na temat tego jak funkcjonuje system ochrony zdrowia w UK, w razie pojawienia się w naszym życiu jakichkolwiek problemów zdrowotnych poradzimy sobie z nimi sprawniej, ponieważ będziemy wiedzieli gdzie udać się po pomoc, by otrzymać ją jak najszybciej.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: