Liebherr 7XX – spojrzenie na plac budowy przyszłości

  • 25.06.2020, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Liebherr 7XX – spojrzenie na plac budowy przyszłości

Na targach Bauma 2019 w Monachium, Liebherr pokazał swoją wizję technologii przyszłości prezentując zdalnie sterowane bezkabinową spycharkę i ładowarkę kołową.

Podczas pokazu demonstracyjnego, operator pracując w stacji zdalnego sterowania przełączał się pomiędzy kierowaniem koncepcyjną bezkabinową spycharką 7XX, a ładowarką kołową Liebherr L 550.

Alexander Katrycz, dyrektor marketingu Liebherr-Werk Telfs GmbH wyjaśnia: „Oczekujemy, że standardowe spycharki z podobnymi funkcjami teleoperacyjnymi będą wkrótce dostępne na rynku”. Początkowe zastosowania zdalnie sterowanych spycharek obejmowałyby niebezpieczne operacje, takie jak praca na stromych zboczach.

Tempo implementacji tych rozwiązań będzie zależeć od tego, jak szybko firmy telekomunikacyjne wprowadzą technologię 5G. Jak podaje Liebherr niska latencja (opóźnienie między komendą operatora a reakcją maszyny) jest bardzo istotna, gdyż maszyna musi reagować błyskawicznie. Natychmiastowa reakcja na polecenia operatora zapewnia mu odczucia zbliżone do tradycyjnego kierowania maszyną. Siec 5G jest znacznie szybsza, ma niższą latencję, większą dostępność i jest w stanie obsłużyć więcej podłączonych urządzeń w tym samym czasie w porównaniu do technologii 4G (którą ma zastąpić).

Pole widzenia z kamer w Liebherr 7XX, byłoby niemożliwe do uzyskania dla operatora gdyby siedział wewnątrz kabiny spycharki. ”Operator bardziej przypomina kierownika maszyny obserwując, co się dzieje i zmieniając jej parametry,” – dodaje Alexander Katrycz.

Dla niemieckiego producenta częścią ”placu budowy przyszłości” jest również rozwój interaktywnego interfejsu INTUSI (INTuitive USer Interface), umożliwiającego komunikowanie użytkowników z maszynami jak i pomiędzy nimi. Koncepcja obsługi, która w przyszłości będzie stosowana we wszystkich maszynach Liebherr przeznaczonych do prac ziemnych i przeładunku, zdobyła nagrodę 2019 Bauma Innovation Award.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: