Brexit musi nastąpić. Nawet kosztem rozpadu Wielkiej Brytanii

  • 19.11.2019, 16:02
  • Brexit Standard
Brexit musi nastąpić. Nawet kosztem rozpadu Wielkiej Brytanii Fot. pixabay.com
Brytyjczycy, którzy głosowali za Brexitem, chcą go za wszelką cenę. Nawet kosztem rozpadu Zjednoczonego Królestwa.

Według sondażu YouGov, na które powołuje się Sky News, zdecydowana większość Brytyjczyków, którzy głosowali za opuszczeniem przez ich raj Unii Europejskiej uważa, że rozpad Zjednoczonego Królestwa jest ceną, którą warto zapłacić za Brexit.

Zwolennicy Brexitu zostali zapytani, czy uważają, że niepodległość Szkocji byłaby ceną, którą warto zapłacić za zrealizowanie Brexitu. 41 proc. stwierdziło, że tak, a tylko 18 proc., że nie.

Pozostałe 17 proc. stwierdziło, że byliby szczęśliwi, gdyby Szkocja opuściła Wielką Brytanię bez względu na okoliczności, a 24 proc. stwierdziło, że nie ma zdania na ten temat.

YouGov zapytało także, czy Brexit zwiększa prawdopodobieństwo uzyskania przez Szkocję niepodległości. W tym przypadku 40 proc. stwierdziło, że tak.

W sondażu zapytano również, czy nieodległość Walii byłaby ceną, którą warto zapłacić za zrealizowanie Brexitu. 28 proc. odpowiedziało twierdząco na to pytanie, a 26 proc. odpowiedziało, że nie.

Ankieterzy YouGov pytali także, czy przystąpienie Irlandii Północnej do Republiki Irlandii byłoby ceną, którą warto zapłacić za Brexit. W tym przypadku 25 proc. powiedziało, że tak, a 19 proc. stwierdziło, że nie.

Zdaniem profesora Sir Toma Devine’a z University of Edinburgh, w debacie nad przyszłością Zjednoczonego Królestwa przeważy głos Anglików.

– Zawsze uważałem, że jeśli Unia (Anglii ze Szkocją) się skończy, to z powodu angielskiej obojętności lub wrogości. Myślę, że w tej chwili mamy do czynienia z obojętnością. To dobrze nam znany angielski nacjonalizm w nowej odsłonie. Anglia po prostu nie jest zainteresowana tym, co dzieje się w Szkocji czy w Irlandii Północnej – powiedział Devine, przytaczany przez Sky News.

Profesor podkreśla, że to przede wszystkim Anglia najbardziej popiera Brexit i jeśli większość jej mieszkańców nadal uważa, że wyjście z UE to najkorzystniejsze rozwiązanie dla ich kraju, to cena jaką przyjdzie za to zapłacić nie ma znaczenia.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

emigrant uk
emigrant uk 26.11.2019, 22:52
po co tyle głupot pisac, bedzie brexit i nie bedzie żadnego rozpadu.
Nika
Nika 19.11.2019, 20:20
Zastanawiam się kto będzie pracował w Anglii?jak oni mają lewe ręce do Nie
emigrant uk
emigrant uk 26.11.2019, 22:49
ty sie nie zastanawiaj, to przekracza twoje mozliwosci intelektualne.

Pozostałe