Brytyjski rząd wycofuje się z obniżenia podatków

  • 18.11.2019, 16:45
  • Brexit Standard
Brytyjski rząd wycofuje się z obniżenia podatków Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii w fabryce Tetley Fot. Twitter / BorisJohnson
Boris Johnson powiedział na spotkaniu z liderami biznesu, że planowane obniżenie podatku dochodowego od osób prawnych w kwietniu przyszłego roku zostanie wstrzymane, a pieniądze w ten sposób zaoszczędzone zostaną przeznaczone na NHS.

Stawka płacona przez firmy za zyski miała spaść z 19 proc. do 17 proc.

Premier powiedział jednak na konferencji CBI, że ten ruch może kosztować Skarb Państwa 6 miliardów funtów, a pieniądze lepiej byłoby wydać na „priorytetowe dla kraju sprawy”.

Do decyzji premiera natychmiast odniosła się opozycyjna Partia Pracy, której opinię przytacza BBC. Jej zdaniem to jedynie element kampanii wyborczej, a torysi „powrócą do obietnic” obniżenia podatków dla firm po wyborach.

Po raz pierwszy obniżanie podatku dochodowego dla osób prawnych zaproponował kanclerz George Osborne w 2016 r. Miało to ułatwić działalność firmom i przyczynić się do wzrostu gospodarczego po referendum w sprawie Brexitu.

Wielu ekonomistów stwierdziło jednak, że obniżenie podatków dla firm przyniesie efekt przeciwny do zamierzonego, a badanie oparte na danych HMRC w zeszłym roku sugeruje, że może to oznaczać 6 miliardów funtów rocznie utraconych przez państwowy budżet.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe