Partia Pracy broni imigrantów w UK

  • 17.11.2019, 16:14
  • Brexit Standard
Partia Pracy broni imigrantów w UK Fot. Twitter / UKLabour
Konserwatyści obiecują ograniczyć imigrację do Wielkiej Brytanii. Opozycyjna Partia Pracy twierdzi zaś, że imigracja ma kluczowe znaczenie dla rozwoju kraju i nie ma zamiaru jej zbytnio stopować.

Partia Konserwatywna zapowiada, że po Brexicie „rząd zamierza przejąć kontrolę nad granicami” i ograniczyć liczbę imigrantów, przede wszystkim z Unii Europejskiej.

W odpowiedzi na to lider opozycyjnych laburzystów Jeremy Corbyn stwierdził, że imigracja ma kluczowe znaczenie dla wzrostu gospodarczego i usług publicznych Wielkiej Brytanii.

W niedzielnym wywiadzie dla Andrew Marr Show w BBC Corbyn bronił zasady swobodnego przemieszczania się, która pozwala obywatelom UE podróżować, mieszkać, studiować i pracować w dowolnym kraju członkowskim, ale która po Brexicie ma się zakończyć na początku 2021 r.

Zdaniem Corbyna migracja z UE „wzbogaciła” kraj i w przyszłości także będzie musiała być częścią bliskich relacji gospodarczych, które on, jeśli wygra wybory, będzie chciał budować z kontynentem.

Naciskany przez Andrew Marra, czy wiązałoby się to z zachowaniem swobody przemieszczania się ludzi, powiedział, że imigracja będzie częścią renegocjacji Brexitu przez Partię Pracy, jeśli wygra ona wybory, ale dodał: „ludzie będą dużo się przemieszczać”.

Podobną opinię odnośnie imigrantów wyrażają też Liberalni Demokraci. Ich zdaniem plany konserwatystów opierają się na fałszywym założeniu, że zagraniczni robotnicy „zabierają miejsca pracy”.

Za imigrantami wstawiają się też przedstawiciele brytyjskiego biznesu, według których praca imigrantów jest potrzebna na „wszystkich poziomach umiejętności”, jeśli Wielka Brytania ma zmodernizować swoją infrastrukturę i mieszkalnictwo.

– Jeśli chcesz budować 200 000 domów rocznie, nie potrzebujesz tylko architektów i projektantów, potrzebujesz stolarzy, potrzebujesz elektryków, potrzebujesz robotników – powiedziała w rozmowie ze Sky News Carolyn Fairbairn, dyrektor grupy pracodawców CBI.

Plany konserwatystów zakładają, że od początku 2021 r., kiedy zakończy się okres przejściowy po Brexicie, przepisy imigracyjne będą takie same dla obywateli UE, jak i tych spoza Europy, bez preferencyjnego traktowania jakiejkolwiek grupy.

Na początku tego tygodnia premier Boris Johnson powiedział również, że jeśli wygra wybory, będzie próbował zmniejszyć liczbę tak zwanych „niewykwalifikowanych” imigrantów przybywających do Wielkiej Brytanii.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe