Czego potrzebujesz, aby rozliczyć się z pracy w Anglii?

  • 13.11.2019, 12:45
  • Tekst sponsorowany
Czego potrzebujesz, aby rozliczyć się z pracy w Anglii? Fot. Shutterstock
Jeśli pracowałeś w Anglii nawet przez krótki okres, powinieneś sprawdzić, czy przysługuje Ci zwrot podatku. Polacy odzyskują średnio 2743 zł. Podpowiemy Ci, jakie dokumenty powinieneś zgromadzić oraz w jaki sposób złożyć deklarację podatkową.

Ostatnio o Anglii najczęściej słyszymy w kontekście Brexitu, ale przecież w tym kraju toczy się normalnie życie, ludzie pracują i zarabiają pieniądze. Wśród nich jest nadal bardzo wielu Polaków. Na koniec 2018 roku ich liczba wynosiła 905 tys. osób. To co prawda mniej o 116 tys. osób w porównaniu do 2017 roku, ale nadal stanowimy dużą grupę narodowościową na Wyspach. Większość z tych osób zatrudniona jest legalnie, a zatem płaci w Anglii podatki.

– Polacy pracujący w Anglii powinni zwrócić uwagę na fakt, że z tamtejszym fiskusem można się rozliczyć aż do 5 lat wstecz. To oznacza, że o zwrot podatku mogą się ubiegać także osoby, które już dawno wyjechały z Anglii. Oczywiście rokiem granicznym jest tutaj 2014 rok – zauważa ekspert Euro-Tax.pl Zwrot Podatku SA. – Jeśli ktoś sądzi, że po tylu latach mogą go spotkać jakieś represje ze strony angielskiego fiskusa, chcę uspokoić, że tamtejszy system prawny nie przewiduje żadnych kar za opóźnienia w składaniu zeznań podatkowych.

Czy trzeba rozliczać się samodzielnie z podatków w Anglii?

Angielski system podatkowy jest bardzo przyjazny podatnikom. Najczęściej nie obarcza ich koniecznością samodzielnego składania rocznych zeznań. W Polsce jest podobnie, ale w Anglii składa się formularze podatkowe tylko w wyjątkowych sytuacjach. Najczęściej ma to miejsce, gdy urząd przypisze nam niewłaściwy kod podatkowy. To przekłada się na pobieranie zaliczek na podatek w niewłaściwej wysokości. Inny przypadek to sytuacja, gdy zakończymy zatrudnienie w czasie roku podatkowego i do końca tego roku nie zaczniemy nowej pracy. Konieczność złożenia rocznej deklaracji może się pojawić również wtedy, gdy w danym roku podatkowym zarobimy mniej, niż wynosi kwota wolna od podatku. Warto dodać, że w 2019 roku wynosi ona 11850 funtów.

Jeśli nie zaszła żadna z powyższych sytuacji, najczęściej nie ma potrzeby, żeby podatnik zaprzątał sobie głowę kwestią rozliczenia. Wtedy wszystkie sprawy załatwia za niego pracodawca. To on oblicza wymiar zaliczek na podatek dochodowy pracownika i odprowadza je na konto angielskiego fiskusa. Jeśli jednak jesteś w sytuacji, w której możesz złożyć samodzielne deklarację podatkową, warto to zrobić, ponieważ można odzyskać nawet cały nadpłacony podatek. Na pieniądze czeka się około 3 miesięcy.

Jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia?

Aby załatwić różne sprawy w angielskim urzędzie skarbowym (HM Revenue & Customs), konieczne jest posiadanie numeru National Insurance. Bez niego nie ma co myśleć o odzyskaniu zwrotu nadpłaconego podatku. To jednak nie wszystko. Należy także przygotować różne dokumenty, które trzeba będzie dołączyć (kopie) do deklaracji podatkowej. Przede wszystkim potrzebny jest formularz P60, który otrzymuje się od pracodawcy, gdy zakończy się rok podatkowy, czyli w kwietniu. P60 to karta podatkowa z informacjami na temat osiągniętego dochodu w danym roku oraz informacje na temat wysokości zapłaconych zaliczek na podatek dochodowy.

Nie zawsze jednak otrzymuje się P60. Jeśli zmienia się pracę w ciągu roku podatkowego, były pracodawca jest zobowiązany do wystawienia formularza P45. Powinno się go otrzymać krótko po zakończeniu pracy. W przypadku, gdy nie mamy ani formularza P60, ani P45, można wykorzystać payslipy, czyli odcinki od wypłacanego wynagrodzenia. Jednak w takiej sytuacji trzeba się liczyć ze znacznym wydłużeniem całej procedury rozliczania podatku i zwrotu jego nadpłaty. Można również zwrócić się do pracodawcy o wystawienie duplikatu karty podatkowej, chociaż to zależy tylko od jego dobrej woli. Według prawa bowiem ma on obowiązek wystawić P60 lub P45 tylko raz.

Gdy już mamy przygotowane wszystkie dokumenty, należy wypełnić odpowiedni formularz na stronie internetowej HM Revenue & Customs. Rodzaj formularza zależy od sytuacji danego podatnika.

Rozliczenie z podatków w programie CIS

Osobną kwestią jest rozliczanie podatków osób pracujących w branży budowlanej. Wiele z takich podmiotów uczestniczy w programie CIS (Construction Industry Scheme). To podatnicy, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą (Self Assessment) i mają obowiązek samodzielnie rozliczyć się z angielskim fiskusem (kara to nawet 1000 funtów). Co więcej, gdy taki podatnik nie ma dziesięciocyfrowego numeru UTR (Unique Taxpayer Reference), musi rozliczyć się w formie papierowej do 31 października. Jednak posiadanie numeru UTR wydłuża termin rozliczenia do 31 stycznia i pozwala na złożenie deklaracji podatkowej online. Uczestnictwo w programie CIS oznacza płacenie wysokich podatków. Aby odzyskać chociaż ich część, należy gromadzić różne faktury i rachunki kosztowe, a potem złożyć formularz Tax Return SA 100.

Co roku coraz więcej Polaków odzyskuje zwrot nadpłaconego w Anglii podatku. Wynika to z faktu, że nasi rodacy mają coraz większą wiedzę na temat rozliczania podatków na Wyspie. Część osób korzysta także z pomocy firm specjalizujących się w zwrotach podatku z Anglii. To korzystne rozwiązanie, ponieważ gwarantuje, że wszystkie formalności zostaną dopełnione w sposób należyty.

Tekst sponsorowany

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe