Szkoci stawiają warunki Partii Pracy

  • 08.11.2019, 17:10
  • Brexit Standard
Szkoci stawiają warunki Partii Pracy Jeremy Corbyn (Partia Pracy) i Nicola Sturgeon (Szkocka Partia Narodowa) Fot. Shutterstock
Nicola Sturgeon przedstawiła dziś listę warunków, za które Szkocja Partia Narodowa (SNP) zgodzi się poprzeć rząd mniejszościowy laburzystów, dzięki czemu wspólnie mogliby po wyborach odsunąć konserwatystów od władzy.

Sturgeon wyjaśniła, że Partia Pracy przede wszystkim będzie musiała poprzeć drugie referendum w sprawie niepodległości Szkocji.

Ponad to, pierwsza minister powiedziała, że będzie dążyć do zwiększenia uprawnień parlamentu szkockiego i położenia kresu budżetowym oszczędnościom na Szkocji.

Liderka SNP twierdzi, że nie utworzy jednak formalnej koalicji z Partią Pracy, gdyby po wyborach znowu pojawił się brak większości parlamentarnej. Zamiast tego jej partia będzie wspierać mniejszościowy rząd Partii Pracy kierowany przez Jeremy'ego Corbyna.

Lista żądań Sturgeon zawiera też „zasadę, że obywatele Szkocji decydują o własnej przyszłości”, a także decentralizację władzy w zakresie prawa imigracyjnego, zatrudnienia i prawa narkotykowego.

Sturgeon zaznaczyła jednak, że ​​inne partie „nie muszą zawracać sobie głowy czekaniem na telefon od niej” po wyborach, chyba że są skłonne są poprzeć przeprowadzenie w przyszłym roku referendum w sprawie niepodległości Szkocji.

Obecny premier Boris Johnson powiedział podczas ostatniej wizyty w Szkocji, że będzie walczył o „utrzymanie naszej fantastycznej Wielkiej Brytanii razem i zapobieżenie kolejnemu referendum w przyszłym roku”.

Liberalni Demokraci są również zdecydowanie przeciwni kolejnemu referendum w sprawie niepodległości, a przywódca Partii Pracy, Jeremy Corbyn, powiedział, że takie referendum nie jest ani „pożądane, ani konieczne” i że go także nie poprze.

SNP zdobyła 35 miejsc w ostatnich wyborach w 2017 roku, co czyni ją trzecią co do wielkości partią w poprzedniej kadencji Izby Gmin.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe