Nicola Sturgeon: Szkocja w ręce Szkotów!

  • 03.11.2019, 15:46
  • Brexit Standard
Nicola Sturgeon: Szkocja w ręce Szkotów! Nicola Sturgeon Fot. Shutterstock
Szefowa autonomicznego szkockiego rządu Nicola Sturgeon na wielkim wiecu zwolenników niepodległości w Glasgow, apelowała, by „oddać przyszłość Szkocji w ręce Szkocji”. Zapowiedziała, że złoży wniosek o nowe referendum w przyszłym roku.

Sturgeon przekonywała, że nadszedł czas, by wyrwać się od „chaosu w Westminsterze” poprzez drugie referendum niepodległościowe. Mówiła, że wybory do brytyjskiej Izby Gmin, które odbędą się 12 grudnia, to dla Szkocji chwila na podjęcie decyzji o przyszłości.

– W ciągu najbliższych kilku tygodni naszym zadaniem jest przekonanie wszystkich, których znamy, aby 12 grudnia poszli i wysłali największy, najgłośniejszy i najbardziej donośny komunikat do Westminsteru, że nadszedł czas, aby Szkocja wybrała swoją przyszłość. Nadszedł czas, aby Szkocja stała się niepodległym krajem – mówiła Sturgeon.

– Niezależnym krajem, który będzie najlepszym przyjacielem i rodziną dla naszych sąsiadów na Wyspach Brytyjskich, w całej Europie i na całym świecie – mówiła szefowa szkockiego rządu.

Sturgeon powtórzyła swoją wcześniejszą zapowiedź, że jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia wyśle do Londynu formalny wniosek o zgodę na przeprowadzenie w przyszłym roku drugiego referendum w sprawie niepodległości.

Rządząca Partia Konserwatywna, a także Liberalni Demokraci sprzeciwiają się kolejnemu referendum w Szkocji. Partia Pracy też jest za utrzymaniem jedności Wielkiej Brytanii, ale nie wyklucza zgody na referendum w tak jednoznaczny sposób.

Poprzednie referendum w Szkocji odbyło się w 2014 r. Szkocka Partia Narodowa przekonuje, że w związku z planowanym wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zasadniczo zmieniły się okoliczności, co uzasadnia powtórzenie takiego referendum.

W 2014 r. za pozostaniem Szkocji w składzie Zjednoczonego Królestwa opowiedziało się 55 proc. głosujących.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe