Brexit Borisa Johnsona może kosztować 70 miliardów

  • 30.10.2019, 14:22
  • Brexit Standard
Brexit Borisa Johnsona może kosztować 70 miliardów Fot. ArchBS
Umowa ws. Brexitu wynegocjowana przez Borisa Johnson może kosztować brytyjską gospodarkę duże straty – wynika z badania przeprowadzonego przez National Institute of Economic and Social Research (NIESR).

Według badania NIESR, jeśli najnowsza umowa ws. Brexitu wejdzie w życie, za 10 lat brytyjskie PKB będzie niższe o 3,5 proc., niż mogłoby być, gdyby UK pozostało w UE. Jak wyliczyła BBC, to oznacza uszczuplenie brytyjskiej gospodarki o około 70 miliardów funtów.

Pomimo porozumienia między UE a Wielką Brytanią, usuwającego niepewność, bariery celne i regulacyjne, „utrudniłoby ono handel towarami i usługami z kontynentem, pozostawiając wszystkie regiony Wielkiej Brytanii w gorszej sytuacji, niż gdyby Wielka Brytania pozostała w UE” – wynika z analizy NIESR.

„Szacujemy, że w perspektywie długoterminowej gospodarka byłaby o 3,5 proc. mniejsza przez tę umowę, w porównaniu do dalszego członkostwa w UE” – stwierdza NIESR.

Jest to jedna z pierwszych, niezależnych prognoz, jak brytyjska gospodarka poradzi sobie z najnowszą wersją porozumienia ws. Brexitu. Według niej co prawda zmniejsza ono ryzyko związane z nieuporządkowanym Brexitem, ale eliminuje także możliwość zacieśnienia stosunków handlowych z UE, a to właśnie oznacza przyszłe straty dla brytyjskiej gospodarki.

Raport stwierdza również, że proponowana umowa o wolnym handlu z UE jest nawet nieco gorsza dla gospodarki niż umowa Theresy May z zeszłego roku, bowiem tamta zmniejszyłaby PKB jedynie o około 3 proc. w tym samym okresie.

Założony w 1938 r. NIESR nie ma żadnych powiązań politycznych z partiami i jest najstarszym niezależnym instytutem badań ekonomicznych w Wielkiej Brytanii.

Doniesieniom tego think-thanku zaprzecza brytyjski rząd. Jego zdaniem planuje on jeszcze „bardziej ambitne warunki umowy” niż te, na których NIESR opiera swoje ustalenia.

– Naszym celem jest wynegocjowanie kompleksowej umowy o wolnym handlu z Unią Europejską, która będzie ambitniejsza niż standardowa umowa o wolnym handlu, na której opiera swoje ustalenia NIESR – stwierdził rzecznik brytyjskiego kanclerza skarbu.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe