Referendum ws. Brexitu nie powinno było się odbyć

  • 28.10.2019, 08:43
  • Brexit Standard
Referendum ws. Brexitu nie powinno było się odbyć Fot. Shutterstock
Lepiej, żeby referendum ws. Brexitu w 2016 r. w ogóle się nie odbyło – uważa obecnie większość Brytyjczyków.

Brytyjczycy w większości odczuwają dziś żal, że ich kraj może opuścić Unię Europejską – wynika z sondażu przeprowadzonego dla tygodnika „The Observer”.

Aż 57 proc. z nich uważa, że lepiej by było, żeby w 2016 r. w ogóle nie doszło do pamiętnego referendum ws. Brexitu. Jedynie 29 proc. twierdzi zaś, że przeprowadzenie tego referendum było słuszne.

Według tygodnika sondaż odzwierciedla rosnące poczucie publicznego zmęczenia sporem o Brexit, który sparaliżował brytyjską politykę i podzielił kraj.

Wśród osób, które głosowały na pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, aż 87 proc. uważa, że referendum nie powinno było się odbyć, a jedynie 7 proc. twierdzi, że jego rozpisanie było dobrym pomysłem.

Z kolej wśród głosujących za opuszczeniem, 57 proc. twierdzi, że ​​była to właściwa decyzja, w porównaniu z 32 proc., którzy teraz uważają, że był to błąd. W tej grupie zwolenników referendum z 2016 r. wciąż jest więcej, ale ich liczba cały czas maleje.

Jeśli referendum ws. Brexitu odbywało by się dzisiaj, różnica zwolenników i przeciwników byłaby minimalna. Za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej opowiedziało by się 43 proc., a przeciw byłoby 42 proc.

Mimo różnic odnośnie słuszności przeprowadzenia referendum sprzed trzech lat, sondaż daje torysom pod wodzą Borisa Johnsona, który zresztą poprowadził kampanię za wyjściem, 16-punktową przewagę nad Partią Pracy, która sprzeciwiała się podczas referendum Brexitowi.

Według sondażu konserwatyści w przedwyborczym wyścigu są dzisiaj o trzy punkty wyżej niż tydzień temu (zagłosowałoby na nich 40 proc. ankietowanych), podczas gdy notowania Partii Pracy nie zmieniają się i utrzymują na poziomie 24 proc.

Notowania Liberalnych Demokratów spadły w porównaniu z zeszłym tygodniem o jeden punkt (do 15 proc.), Partii Brexit spadły o 2 punkty (do 10 proc.), SNP o 1 punkt (do 5 proc.), a Zielonych także o 1 punkt (do 3 proc.).

Najnowsza umowa ws. Brexitu, którą Boris Johnson uzgodnił z Brukselą 10 dni temu, jest postrzegana przez większość ludzi jako zła, z powodu słabych perspektyw finansowych i nieciekawej przyszłości gospodarki brytyjskiej. Około 40 proc. ankietowanych uważa, że ​​będzie to niekorzystne dla gospodarki Wielkiej Brytanii jako całości, w porównaniu z 26 proc., którzy uważają, że będzie dobrze.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe