Skazany za przemyt Polak uciekł z Wielkiej Brytanii. Właśnie go schwytano i trafił za kratki

  • 25.10.2019, 14:28
  • Brexit Standard
Skazany za przemyt Polak uciekł z Wielkiej Brytanii. Właśnie go schwytano… Bartosz Lewicki Fot. HMRC
Polak przemycał do Wielkiej Brytanii papierosy o wartości 579 000 funtów. Dostał wyrok 4 lat więzienia, ale zbiegł z kraju. Nie uniknął jednak kary i już jest w brytyjskim więzieniu.

41-letni Bartosz Lewicki uciekł z Wielkiej Brytanii, zanim został skazany za udział w przemycie tytoniu prowadzonym przez HM Revenue and Customs (HMRC), ale został aresztowany przez polską policję i wydany w Wielkiej Brytanii w zeszłym tygodniu.

– Lewicki myślał, że może uniknąć więzienia, uciekając z kraju. Wyśledzenie zbiegów, takich jak on pokazuje, jak daleko HMRC współpracuje z organami ścigania na całym świecie – mówi Brett Wilkinson, zastępca dyrektora, Departamentu Śledczego ds. Oszustw w HMRC.

– Będziemy nieustannie ścigać tych, którzy popełniają tego rodzaju przestępstwa, które podcinają uczciwe firmy i okradają nasze usługi publiczne – mówi Wilkinson.

– HMRC ma duże doświadczenie w ściganiu zbiegów, by postawić ich przed wymiarem sprawiedliwości. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat ściągnęliśmy do kraju ponad 30 zbiegów, w tym niektórych bardzo szkodliwych oszustów podatkowych w Wielkiej Brytanii – dodaje Wilkinson.

W 2016 roku Lewicki został przyłapany na gorącym uczynku, kiedy przesyłka 1,6 miliona papierosów, ukryta była wśród części samochodowych i została wyładowana z ciężarówki w magazynie w Stanmore w północno-zachodnim Londynie.

Oficerowie HMRC zrobili również nalot na garaż, wynajęty w pobliskim Greenford, gdzie znaleziono kolejne 490 000 nielegalnych papierosów. Całkowity uniknięty podatek akcyzowy wyniósł 579 536 funtów.

Lewicki został skazany zaocznie na cztery lata więzienia w sądzie koronnym Blackfriars w dniu 2 maja 2017 r. Współsprawca tego przestępstwa, kierowca ciężarówki 33-letni Przemysław Olszewski przyznał się do winy i został skazany na 15 miesięcy więzienia.

Dzisiaj (25 października 2019 r.) Lewicki pojawił się w sądzie koronnym Blackfriars, gdzie potwierdzono jego czteroletni wyrok.

Każdy, kto posiada informacje na temat oszustw podatkowych, powinien zgłosić to HMRC online lub skontaktować się z infolinią ds. oszustw pod numerem 0800 788 887.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe