UE nie może jeszcze zgodzić się na opóźnienie Brexitu

  • 25.10.2019, 12:56
  • Brexit Standard
UE nie może jeszcze zgodzić się na opóźnienie Brexitu Michel Barnier Fot. CC Creative Commons / creativecommons.org/licenses/by/2.0
Michel Barnier powiedział, że UE-27 nie była dzisiaj w stanie podjąć decyzji o kolejnym opóźnieniu Brexitu i zrobi to dopiero w przyszłym tygodniu, z powodu toczącej się w Wielkiej Brytanii debaty na temat wniosku Borisa Johnsona o przyśpieszone wybory powszechne.

Przemawiając po dwugodzinnym spotkaniu ambasadorów w Brukseli główny negocjator UE ds. Brexitu powiedział, że „doskonała” dyskusja nie zakończyła się żadnym wyraźnym krokiem naprzód.

– Brak decyzji – powiedział Barnier.

Wstrzymanie się z decyzją może potrwać do poniedziałku lub wtorku. UE chce opublikować swoją ofertę przedłużenia po decyzji brytyjskiego parlamentu – czy odbędą się przyspieszone wybory parlamentarne.

Boris Johnson od kilku dni zapowiada, że rozpisze przyśpieszone wybory, które odbędą się jeszcze przez Bożym Narodzeniem. Na to musi się jednak zgodzić parlament większością 2/3 głosów.

Większość państw członkowskich chce zaakceptować warunki przedłużenia, „niechętnie” proszone o to przez Borisa Johnsona w liście wysłanym w ostatnią sobotę, na mocy którego Brexit może zostać opóźniony do 31 stycznia. Jedynie rząd francuski ma pewne wątpliwości i domaga się większej jasności celu przedłużenia.

Wielka Brytania może jednak opuścić Unię Europejska wcześniej, jeśli umowa o wystąpieniu zostanie ratyfikowana przez Westminster i przez Parlament Europejski.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe