Co dalej z Brexitem?

  • 23.10.2019, 15:55
  • Brexit Standard
Co dalej z Brexitem? W antybrexitowym People’s Vote March w Londynie w sobotę 19 października udział wzięło ponad milion osób Fot. ArchBS
Premier Boris Johnson uzgodnił z UE umowę w sprawie Brexitu, a posłowie ją poparli w głosowaniu. Chwilę potem odrzucili jednak „szybki harmonogram”, który pozwoliłby na przypieczętowanie całości tego projektu w trzy dni.

Boris Johnson chciał, aby wszelkie kwestie prawne uchwalono bardzo szybko, żeby do Brexitu na warunkach jego nowej umowy doszło 31 października. Dotrzymanie tego terminu będzie jednak teraz prawie niemożliwe.

Premier powiedział, że może wycofać projekt ustawy i zamiast tego spróbować przeprowadzić przedterminowe wybory parlamentarne, ale zaraz po głosowaniu nad harmonogramem projektu ustawy powiedział, że zostanie on jednak wstrzymany i że będzie rozmawiać z przywódcami UE o przesunięciu terminu Brexitu.

Premier już wcześniej wysłał do UE pismo z formalnym wnioskiem o opóźnienie Brexitu do 31 stycznia 2020 r., do czego został wcześniej prawnie zmuszony, mimo że osobiście był temu przeciwny.

Teraz, gdy ustawa prawie na pewno nie zostanie uchwalona na czas, będzie musiał albo zaakceptować przedłużenie – zakładając, że UE wyrazi na to zgodę – albo naciskać na Brexit bez porozumienia.

Brexit może więc zostać przedłużony, aby dać więcej czasu na przeprowadzenie związanych z nim formalności albo rząd może zdecydować o anulowaniu całego projektu i zamiast tego spróbować rozpisać przedterminowe wybory.

Wniosek o przedłużenie

Obecnie UE rozważa wniosek Wielkiej Brytanii o przedłużenie. Zgodzić się na nie musi wszystkie 27 krajów Wspólnoty. Jeśli zgodzą się na przedłużenie do 31 stycznia 2020 r., będzie to nowa data Brexitu.

UE może też zaproponować inną datę, umożliwiającą nawet krótkie „techniczne przedłużenie” o kilka dni, ale potem brytyjski premier, a także parlament muszą ją zatwierdzić.

Jeśli UE odmówi opóźnienia, Brexit nastąpi 31 października o 23:00 GMT. Taki bieg wydarzeń oznaczałby, że Wielka Brytania natychmiast wyjdzie z unii celnej i jednolitego rynku.

Przedterminowe wybory

Przedterminowe wybory w Wielkiej Brytanii są spodziewane po 31 października, kiedy to planowany był Brexit. Nie jest jednak jasne, czy będzie to jeszcze w tym roku, czy na początku przyszłego.

W przypadku opóźnienia Brexitu rząd może poprosić Izbę Gmin o zgodę na rozpisanie wcześniejszych wyborów parlamentarnych. Wymaga to większości 2/3 w Izbie Gmin, a jak dotąd taka większość się na to nie godziła.

Alternatywną drogą dla rządu byłaby krótka nowa ustawa, określająca datę przedterminowych wyborów powszechnych – wymagałoby to zwykłej większości i nie potrzebowałoby głosów 2/3 deputowanych.

Jest jeszcze jeden znacznie bardziej dramatyczny sposób – premier może wnioskować o wotum nieufności wobec własnego rządu i jeśli to zostanie przegłosowane, wybory zostaną rozpisane niemal automatycznie.

Także opozycja w dowolnym momencie może wnioskować wotum nieufności dla rządu. Lider pracy Jeremy Corbyn już wcześniej powiedział, że to rozważa.

Gdyby wniosek o wotum nieufności została przegłosowany, nastąpiłoby 14-dniowe okno, by sprawdzić, czy rząd alternatywny z nowym premierem może zdobyć wotum zaufania. Jeśli z kolei to nie nastąpi, dojdzie do wyborów powszechnych.

Kolejne referendum

Może także odbyć się kolejne referendum, choć z pewnością wymagałoby to opóźnienia Brexitu i najprawdopodobniej także zmiany rządu.

Referendum może mieć taki sam status prawny jak referendum z 2016 r. Miałoby ono charakter jedynie doradczy, a rząd musiałby zdecydować, jak zareagować na jego wynik.

Alternatywą byłoby przeprowadzenie tzw. referendum „potwierdzającego”, w którym Brytyjczycy opowiadali by się za konkretną umową ws. Brexitu lub przeciw niej. Wynik tego rodzaju referendum byłby prawnie wiążący.

Tak czy inaczej, nowe referendum wymagałoby uchwalenia kolejnych przepisów. Komisja wyborcza musiałaby też mieć czas na rozważenie sformułowania pytania – zwłaszcza, jeśli byłoby to referendum z więcej niż dwiema opcjami.

Eksperci z Constitution Unit w University College London twierdzą, że zajmie to co najmniej 22 tygodnie.

Anulowanie Brexitu

Istnieje również prawna opcja całkowitego anulowania Brexitu poprzez uchylenie art. 50., ale najwyraźniej nie jest ona w ogóle rozważana przez obecny rząd. Można więc ją dopuszczać jedynie po zmianie władzy z Downing Street.

Liberalni Demokraci twierdzą, że jeśli zdobędą większość w Izbie Gmin, uchylą artykuł 50. i anulują Brexit.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe