Brytyjski parlament zatwierdził ustawę ws. Brexitu!

  • 22.10.2019, 20:09
  • Brexit Standard
Brytyjski parlament zatwierdził ustawę ws. Brexitu! Boris Johnson Fot. Shutterstock
Pierwszy wielki triumf Borisa Johnsona. Zaraz potem jednak premier po raz kolejny przegrywa. Posłowie zagłosowali za przyjęciem projektu ustawy o wystąpieniu z Unii Europejskiej, ale chwilę później nie przyjęli harmonogramu prac nad nią.

Za ustawą głosowało 329 posłów, przeciw było 299, więc ustawa przeszła większością 30 głosów.

Posłowie odrzucili jednak harmonogram prac nad ustawą. Głosowało za nim jedynie 308 posłów, a przeciw było 322.

Przed głosowaniem Boris Johnson zapowiadał, że jeśli posłowie odrzucą ustawę lub harmonogram prac nad nią, rząd wycofa projekt i zażąda przedterminowych wyborów.

– Muszę wyrazić rozczarowanie, że Izba zagłosowała za opóźnieniem, a nie harmonogramem, który gwarantowałby Wielkiej Brytanii możliwość odejścia 31 października z umową. Mamy teraz do czynienia z dalszą niepewnością – powiedział po głosowaniach Boris Johnson.

– UE musi teraz zdecydować, jak odpowiedzieć na wniosek Parlamentu o opóźnienie – mówił premier.

– Teraz rząd musi podjąć jedyny odpowiedzialny kurs i przyspieszyć nasze przygotowania do braku porozumienia. Dopóki UE nie podejmie decyzji, wstrzymamy tę ustawę – dodał Boris Johnson.

Co dalej?

Brexit będzie wiec opóźniony. Teraz Unia Europejska musi się teraz zastanowić, jak odpowiedzieć na prośbę o przedłużenie terminu Brexitu.

– Będę rozmawiał z europejskimi stolicami i do tego czasu wstrzymujemy dalsze prace nad ustawą – mówił Boris Johnson po głosowaniu.

Z kolej Wielką Brytanię najprawdopodobniej czekają przyśpieszone wybory parlamentarne, które być może odbędą się jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Stefan
Stefan 22.10.2019, 21:20
Czyli co?
bodynerv
bodynerv 22.10.2019, 21:44
To co zwykle NIC

Pozostałe