Spiker Izby Gmin wykluczył dziś głosowanie w sprawie Brexitu

  • 21.10.2019, 16:24
  • Brexit Standard
Spiker Izby Gmin wykluczył dziś głosowanie w sprawie Brexitu John Bercow Fot. Wikipedia / CC Creative Commons 2.0
Brytyjska Izba Gmin nie będzie w poniedziałek głosować nad poparciem dla porozumienia ws. Brexitu. Spiker Izby Gmin John Bercow nie zgodził się na poddanie rządowego wniosku pod głosowanie.

– Dzisiejszy wniosek jest w istocie taki sam jak wniosek z soboty i Izba podjęła decyzję w tej sprawie. Dzisiejsze okoliczności są w istocie takie same jak okoliczności z soboty – powiedział Bercow.

Spiker przywołał podręcznik praktyki parlamentarnej Erskine'a Maya z 1604 r., który mówi, że w trakcie jednej sesji parlamentarnej, zwyczajowo trwającej rok, nie można ponownie poddać pod głosowanie projektu już raz odrzuconego przez posłów. Według Bercowa przeprowadzenie ponownego głosowania byłoby „powtarzaniem się i zakłócaniem porządku”.

Brytyjski rząd planował poddać pod głosowanie porozumienie UE w sobotę, ale zrezygnował z tego, gdy posłowie przyjęli poprawkę, zgodnie z którą ich głosowanie nad umowa z Unią zostanie wstrzymane do czasu przyjęcia i wejścia w życie niezbędnych ustaw związanych z Brexitem.

Boris Johnson musiał więc w sobotę wysłać do Brukseli wniosek o przesunięcie Brexitu do 31 stycznia 2020 roku, choć się pod nim nie podpisał i dołączył do niego list, w którym wyjaśnia, że to decyzja posłów, a nie jego, a on sam uważa ją za błędną.

Brytyjski premier zapowiedział jednak, że w poniedziałek złoży ponowie wniosek o głosowanie, by posłowie w jasny sposób określili, czy popierają porozumienie, czy też nie.

Jak wyjaśniał Bercow, przyjęta w sobotę poprawka Olivera Letwina „wyraźnie mówi, że ustawy powinny zostać zatwierdzone najpierw”, w związku z tym debatowanie po zaledwie dwóch dniach nad tą samą sprawą, gdy ustawy nie zostały zatwierdzone, „wyglądałoby na bardzo niezwykłe”.

Zapewnił, że nic nie stoi na przeszkodzie, by porozumienie zostało zaaprobowane przed końcem października, czyli przed planowanym przez rząd terminem Brexitu.

Rzecznik Johnsona oświadczył natomiast, że szef rządu jest rozczarowany decyzją Bercowa, który „odebrał szansę na wypełnienie woli Brytyjczyków”.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe