Boris Johnson wysłał list z prośbą o opóźnienie Brexitu

  • 20.10.2019, 14:38
  • Brexit Standard
Boris Johnson wysłał list z prośbą o opóźnienie Brexitu Boris Johnson wysłał do UE list z prośbą o opóźnienie Brexitu Fot. Shutterstock
W sobotę wieczorem premier Boris Johnson wysłał wniosek do UE o opóźnienie Brexitu, ale go nie podpisał. Do wniosku dołączył on drugi list, podpisany, w którym twierdzi, że opóźnienie Brexitu byłoby błędem.

Boris Johnson wysłał do Brukseli niepodpisany wniosek o przesunięcie terminu Brexitu do 31 stycznia 2020 r. oraz podpisany list, w którym przekonuje, że opóźnienie wyjścia Wielkiej Brytanii byłoby błędem.

Premier został zmuszony do wysłania prośby o opóźnienie na mocy ustawy parlamentu, tzw. ustawy Benna, która nakazywała mu to zrobić, jeśli do 19 października włącznie Izba Gmin nie zaaprobuje porozumienia z UE lub nie wyrazi zgody na Brexit bez umowy.

Parlament miał w sobotę głosować nad poparciem dla umowy, ale do tego nie doszło, bo wcześniej przyjęto poprawkę złożoną przez niezależnego posła Olivera Letwina, która przewiduje wstrzymanie poparcia do czasu przyjęcia i wejścia w życie niezbędnych ustaw związanych z Brexitem. Przyjęcie tej poprawki automatycznie uruchomiło procedurę przewidzianą w ustawie Benna.

Wysyłając niepodpisany list, Boris Johnson chciał pokazać, że robi to wbrew swojej woli. Notorycznie powtarza on, że nie chce opóźniać Brexitu i zrobi wszystko, by nastąpił on zgodnie z planem 31 października. Zabieg z brakiem podpisu to jednak gest symboliczny – ma on moc prawną.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe