Czy Brexit oznacza rozpad Zjednoczonego Królestwa?

  • 18.10.2019, 15:46
  • Brexit Standard
Czy Brexit oznacza rozpad Zjednoczonego Królestwa? Fot. pixabay.com
Sąd w Szkocji rozpoczął weryfikację wniosku o zablokowanie „nielegalnej” umowy ws. Brexitu.

Najwyższy sąd cywilny w Szkocji (Court of Session) zaczął dzisiaj rozważać pozew, którego wnioskodawca domaga się zablokowania najnowszej umowy ws. Brexitu, wynegocjowanej przez Borisa Johnsona. Jego zdaniem prowadzi ona do „częściowego odłączenia Irlandii Płn. od Zjednoczonego Królestwa”.

Przeciwnicy umowy uważają, że jest ona sprzeczna z przepisami, które uniemożliwiają Irlandii Północnej utworzenie części oddzielnego od UK obszaru celnego.

Aktywista Jo Maugham QC złożył wniosek w sądzie w Edynburgu w czwartek. Chce on, aby sąd zawiesił umowę ws. Brexitu. Lord Pentland, sędzia z Court of Session rozpoczął wysłuchiwanie argumentów wnioskujących w piątek rano.

Maugham złożył petycję zaledwie kilka godzin po ogłoszeniu przez premiera Borisa Johnsona i przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana-Claude'a Junckera, że obie strony doszły do porozumienia w sprawie Brexitu przed szczytem UE w Brukseli.

– Potrzebujemy dziś sądów, aby powiedzieć, co jest oczywistą prawdą, a mianowicie, że Irlandia Płn. będzie uprawniona do osobnego obszaru celnego – powiedział Maugham, przemawiając przed budynkiem sądu.

Osobny obszar celny Irlandii Płn. po Brexicie, to zdaniem wielu komentatorów de facto częściowe oddzielenie się tego kraju od Zjednoczonego Królestwa, bowiem granica celna ma przebiegać na Morzu Irlandzkim, czyli pomiędzy Irlandią Płn. a resztą UK.

W sobotę w parlamencie głosowanie nad umową brexitową, wynegocjowaną przez Borisa Johnsona.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe