Jest porozumienie ws. Brexitu! Może jednak zostać odrzucone

  • 17.10.2019, 12:15
  • Brexit Standard
Jest porozumienie ws. Brexitu! Może jednak zostać odrzucone Boris Johnson uzgodnił z UE umowę ws. Brexitu Fot. Shutterstock
Zespoły negocjacyjne Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej uzgodniły umowę ws. Brexitu przed spotkaniem europejskich liderów w Brukseli.

Premier Boris Johnson napisał na Twitterze: „Mamy świetną nową umowę, która przywraca kontrolę”.

Obie strony pracują nad tekstem prawnym umowy, ale nadal będzie ona wymagała zgody zarówno parlamentu Wielkiej Brytanii, jak i Parlamentu Europejskiego.

Parlament brytyjski może ją zablokować. Główny korespondent polityczny BBC Vicki Young twierdzi, że współpracująca z konserwatystami Demokratyczna Partia Unionistyczna (DUP) jej nie poprze, w związku z czym poparcie jej nie uzyska wymaganej większości.

Także opozycja będzie przeciw umowie. Lider pracy Jeremy Corbyn powiedział, że umowa brzmi „jeszcze gorzej” niż to, co wynegocjowała poprzedniczka premiera, Teresa May, i „powinna zostać odrzucona” przez posłów.

Z kolei przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział, że jest to „sprawiedliwa i wyważona umowa”. Zarówno on, jak i Boris Johnson będą namawiali swoje parlamenty do poparcia umowy.

Jaka jest nowa umowa?

Propozycje Borisa Johnsona dotyczące nowej umowy Brexit polegają na pozbyciu się kontrowersyjnego zabezpieczenia – rozwiązania wynegocjowanego między Theresą May a UE w celu rozwiązania problemów wokół granicy z Irlandią po wyjściu Wielkiej Brytanii.

Usuwając je, miał nadzieję na wsparcie brexiteersów we własnej partii i DUP – co miało być kluczem do uzyskania liczb do udanego głosowania w Izbie Gmin.

Główny negocjator UE, Michel Barnier, powiedział, że nowa umowa opiera się na czterech głównych elementach:

– Irlandia Północna pozostanie dostosowana do ograniczonego zestawu przepisów UE, szczególnie związanych z towarami.

– Irlandia Północna pozostanie na obszarze celnym Zjednoczonego Królestwa, ale „pozostanie punktem wejścia” na jednolity rynek UE.

– Istnieje porozumienie w celu zachowania integralności jednolitego rynku i zaspokojenia obaw Wielkiej Brytanii dotyczących podatku VAT.

– Przedstawiciele Irlandii Północnej będą mogli decydować co cztery lata, czy kontynuować stosowanie przepisów unijnych w Irlandii Północnej, czy też go nie kontynuować.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe