Boris Johnson ma czas tylko do soboty

  • 16.10.2019, 15:42
  • Brexit Standard
Boris Johnson ma czas tylko do soboty Boris Johnson na zdjęciu archiwalnym Fot. Flickr / creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Premier Boris Johnson napisze list do UE z prośbą o opóźnienie Brexitu, jeśli nie dojdzie do porozumienia do najbliższej soboty.

Sekretarz ds. Brexitu Stephen Barclay powiedział w środę posłom, że Boris Johnson „zastosuje się” do zobowiązań sądowych w związku z przedłużeniem artykułu 50.

Barclay potwierdził też, że Boris Johnson napisze list do UE z prośbą o opóźnienie do Brexitu po 31 października, jeśli nie uda mu się uzyskać zgody parlamentu na wynegocjowaną umowę lub przeprowadzenie Brexitu bez umowy.

Stephen Barclay powiedział też komisji parlamentarzystów, że premier „przestrzega” przepisów mających na celu zablokowanie Brexitu bez porozumienia pod koniec miesiąca, uchwalonego przez posłów opozycji we wrześniu.

Jeśli posłowie nie zatwierdzą warunków Brexitu, do złożenia wniosku o przedłużenie trzymiesięcznego okresu negocjacji do 31 stycznia 2020 r., zmusza premiera tzw. Benn Act.

Na początku tego miesiąca ujawniono, że dokumenty rządowe przedłożone sądowi stwierdzają, że premier „wyśle list nie później niż 19 października” do UE z prośbą o opóźnienie Brexitu.

Johnson wielokrotnie obiecywał jednak wyprowadzić Wielką Brytanię z UE w dniu 31 października, z umową lub bez, i „wolałby raczej umrzeć w rowie” niż poprosić Brukselę o opóźnienie.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Warsz.
Warsz. 16.10.2019, 18:45
Formalnie Brexit musi prawdopodobnie zatwierdzić królowa. Jeśli będzie chciała to będzie z tym zwlekała, a może się okazać, że sądy bardzo szybko ukarzą Johnsona. Wtedy królowa może prawdopodobnie wycofać się z Brexitu, tak jak cofnięto zawieszenie parlamentu. Królowa prawdopodobnie sobie doskonale zdaje sprawę, że Brexit otwiera szansę na rozpad Zjednoczonego Królestwa(już w tej chwili chce się odłączyć Szkocja, możliwe, że Irlandia, a Walia zaczyna odbudowywać swoją tożsamość), poza tym ma duże poparcie wśród turystów ze wspólnoty i prawdopodobnie uważa siebie za królową Europejczyków.
Wiesiek
Wiesiek 16.10.2019, 18:32
A co bedzie jezeli Boris będzie położy się w rowie?

Pozostałe