Szkoci znowu zawalczą o niepodległość

  • 16.10.2019, 14:21
  • Brexit Standard
Szkoci znowu zawalczą o niepodległość Nicola Sturgeon zapowiada drugie referendum ws. niepodległości Szkocji Fot. Shutterstock
Drugie referendum ws. niepodległości Szkocji „musi odbyć się w przyszłym roku” – powiedziała we wtorek premier Szkocji Nicola Sturgeon.

Podczas konferencji Szkockiej Partii Narodowej w Aberdeen jej liderka zapowiedziała, że jeszcze w tym roku zwróci się do brytyjskiego rządu o formalną zgodę na przeprowadzenie referendum niepodległościowego. Powiedziała też, że rząd w Londynie „nie ma prawa” blokować tego wniosku.

– Mój apel jest taki, że referendum musi odbyć się w przyszłym roku. My już się przygotowujemy – mówiła Nicola Sturgeon.

Podkreśliła też, że referendum musi być przeprowadzone zgodnie z prawem, jeśli jego wyniki mają być uznane przez społeczność międzynarodową.

Obecny rząd Wielkiej Brytanii wyklucza jednak zgodę na nowe referendum niepodległościowe w Szkocji.

W poprzednim referendum, które odbyło się w 2014 r. większość Szkotów (55,30 proc.) opowiedziała się za pozostaniem Szkocji w Zjednoczonym Królestwie. Obecne nastroje Szkotów nieco się jednak zmieniły, bowiem większość z nich jest przeciwnych występowaniu Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Zwolennicy niepodległości twierdzą, że po Brexicie niepodległa Szkocja mogłaby powtórnie przystąpić do Wspólnoty.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe