Królowa Elżbieta II: Brexit 31 października jest priorytetem

  • 14.10.2019, 14:03
  • Brexit Standard
Królowa Elżbieta II: Brexit 31 października jest priorytetem Królowa Elżbieta II Fot. Shutterstock
Brytyjska królowa Elżbieta II wygłosiła w poniedziałek uroczystą mowę tronową. Przedstawiła plany legislacyjne rządu Borisa Johnsona na nową sesję parlamentu. Partie opozycyjne twierdzą, że rząd wykorzystał to jako swój „manifest wyborczy”.

Plany surowszych wyroków dla brutalnych przestępców oraz ograniczenia zanieczyszczenia środowiska należą do 26 projektów ustaw, które przedstawiła w mowie tronowej królowa Elżbieta II w imieniu brytyjskiego rządu. Wśród priorytetów gabinetu Borisa Johnsona jest jednak przede wszystkim doprowadzenie do Brexitu 31 października.

Uroczysta mowa tronowa (Queen's Speech), wygłaszana w Izbie Lordów w obecności członków Izby Gmin, co roku otwiera nową sesję parlamentu. Mowa, którą Elżbieta II wygłosiła już po raz 65. w czasie swojego panowania, jest zapowiedzią planów rządu.

Rząd Borisa Johnsona zamierza przedłożyć 26 projekty ustaw. Siedem z nich związanych jest z Brexitem, który pozostaje jego priorytetem. Dotyczyć one mają nowych regulacji w zakresie rybołówstwa, rolnictwa, handlu i usług finansowych. Zapowiedziano także ustawę likwidującą swobodę przepływu osób z Unią Europejską i wprowadzenie od 2021 r. systemu punktowego dla potencjalnych imigrantów.

Kolejne siedem projektów dotyczy walki z przestępczością. Mają one zapewnić, że sprawcy najpoważniejszych przestępstw dłużej pozostaną w więzieniach, zaostrzone mają być też kary dla zagranicznych przestępców, którzy po deportacji z Wielkiej Brytanii będą próbowali do niej powrócić.

Rząd planuje ustanowić prawnie wiążące cele w zakresie redukcji ilości plastiku, zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza, poprawy jakości wody oraz poprawy bioróżnorodności. Kolejne propozycje to stworzenie niezależnego od systemu opieki zdrowotnej NHS ciała kontrolnego, które ma badać przypadki błędów i innych kontrowersji, a także nowelizacja ustawy o zdrowiu psychicznym.

Większość tych propozycji nie ma jednak szans na realizację. Johnson stoi na czele gabinetu mniejszościowego, więc bardzo trudno mu będzie przeforsować jakiekolwiek ustawy przez parlament, zwłaszcza że jak dotychczas jego rząd przegrał w niej wszystkie siedem głosowań. Na dodatek powszechnie spekuluje się, że jak tylko wyjaśni się kwestia czy Wielka Brytania wyjdzie 31 października z UE, czy też nie, rozpisane zostaną przedterminowe wybory.

Z tego powodu lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn mówił, że mowa tronowa w tej sytuacji jest stratą czasu i zarzucił rządowi wykorzystywanie królowej do prezentacji swojego programu wyborczego.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe