Głosy Polaków zagranicą mogą zaważyć na wynikach wyborów

  • 11.10.2019, 18:37
  • Brexit Standard
Głosy Polaków zagranicą mogą zaważyć na wynikach wyborów Cezary Paweł Kasprzak Fot. kwwruchuobywatelerp.pl
Największy wpływ zagranica ma na wybór senatora. Zagranicą będziemy wybierać senatora z warszawskiego okręgu 44, obejmującego Śródmieście, Żoliborz, Bielany i Białołękę. W 2015 r. w tym okręgu oddano ponad 205 tys. głosów, a kolejne 175 tys., czyli prawie drugie tyle oddali Polacy mieszkający zagranicą.

W tym roku głosy polonii mogą zaważyć na zwycięzcy z okręgu 44. O mandat będzie walczyć Kazimierz Michał Ujazdowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej, wystawiony przez PiS Marek Rudnicki, prezes Związku Lekarzy Polskich w Chicago oraz Cezary Paweł Kasprzak, lider Obywateli RP. Głosy opozycji podzielą się więc między Ujazdowskiego i Kasprzaka.

Sprzyjający PiS Polonusi mogą przesądzić, że największe poparcie dostanie Rudnicki i wtedy to reprezentant PiS obsadzi mandat senatora.

Zarówno Ujazdowski jak i Rudnicki popierani są przez dwa główne polityczne ugrupowania. Jedynym kandydatem spoza „meinstrimu” jest zaś Cezary Paweł Kasprzak – twórca i lider ruchu Obywatele RP, jednego z najbardziej konsekwentnych ugrupowań obywatelskiej opozycji i ruchu protestu w obronie praw człowieka, polskiej demokracji i praworządności.

Symbolem ugrupowania Obywatele RP stała się biała róża i działanie bez przemocy.

Cezary Paweł Kasprzak był inicjatorem skutecznego protestu przeciw kłamstwu smoleńskiemu. Inicjował opór wobec narastającego wśród Polaków nacjonalizmu i ksenofobii. Uczestniczył w akcjach, które powstrzymały ostateczną likwidację niezawisłości sądów. Potrafi stawiać opór i realnie powstrzymywać populistyczną, antydemokratyczną ofensywę. Uważa, że polski kryzys wynika z tego, że demokracja i jej instytucje utraciły wiarygodność w oczach wyborców.

Cezary Paweł Kasprzak jest publicystą politycznym i działaczem społecznym zaangażowanym w edukację alternatywną, autorem publikacji na ten temat. Z zawodu operator telewizyjny. W latach osiemdziesiątych intensywnie działał w opozycji demokratycznej we Wrocławiu (współpracownik Studenckiego Komitetu Solidarności we Wrocławiu, jeden z założycieli NZS, aktywista „Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej”, „Solidarności”, i Pomarańczowej Alternatywy).

Senat to izba mająca strzec konstytucyjnych standardów sprawiedliwości, praworządności i poszanowania praw człowieka – to miejsce dla ludzi z ruchów obywatelskich powołanych do tego samego. Cezary Paweł Kasprzak chce w Izbie Wyższej działać na rzecz państwa, w którym obywatele mają odzyskać poczucie sprawstwa w historii oraz uczestnictwa w decyzjach politycznych, na rzecz demokracji, w której wszystkie instytucje należą do obywatelek i obywateli. Cezary Paweł Kasprzak ma szansę być jedynym w Senacie przedstawicielem ruchów obywatelskich.

 

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Doomek
Doomek 11.10.2019, 21:55
Jarek i Paweł
Janusz
Janusz 11.10.2019, 19:52
No to trzeba glosowac na Kasprzaka!

Pozostałe