Jeremy Corbyn: przeprowadzimy drugie referendum ws. Brexitu

  • 10.10.2019, 15:23
  • Brexit Standard
Jeremy Corbyn: przeprowadzimy drugie referendum ws. Brexitu Jeremy Corbyn obiecuje roizpisać nowe referendum w sprawie Brexitu Fot. Shutterstock
Szef Partii Pracy Jeremy Corbyn obiecał, że rząd laburzystów przeprowadzi kolejne referendum w sprawie Brexitu wkrótce po wygraniu wyborów powszechnych.

Lider partii powiedział także, że jego „absolutnym priorytetem” jest wyeliminowanie szansy na wyjście z UE bez porozumienia w dniu 31 października.

– Po wyborach rząd laburzystów wprowadziłby przepisy zapewniające przeprowadzenie referendum – powiedział Corbyn, przemawiając w Northampton.

– Drugie referendum jest tym, co proponujemy jako rząd Partii Pracy, kiedy zostanie on tylko powołany – dodał.

Lider laburzystów nakreślił też ogólne plany swoich rządów, jeśli wygra wybory. Obiecał między wprowadzenie zakazu szczelinowania (pozyskiwania gazu z łupków), wycofanie tzw. Universal Credit (zastępuje on 6 różnych świadczeń socjalnych jedną miesięczną wypłatą) oraz budowanie bardziej przystępnych cenowo domów.

Obecny rząd kierowany przez konserwatywnego Borisa Johnsona utrzymuje, że Brexit nastąpi 31 października, z nową umową z UE lub bez niej.

W zeszłym miesiącu deputowani uchwalili jednak ustawę znaną jako Benn Act, która wymaga od rządu poproszenie UE o przedłużenie procesu negocjacyjnego z Brukselą, jeśli Parlament nie zgodzi się na żadne proponowane przez rząd porozumienie z UE lub przed 19 października lub rząd będzie chciał doprowadzić do Brexitu bez porozumienia.

Premier Boris Johnson próbował rozpisać przedterminowe wybory parlamentarne, które miałyby się odbyć jeszcze przed opuszczeniem przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. Argumentował, że przerwałoby to impas ws. Brexitu. Parlamentarzyści opozycji odrzucili to jednak, co oznacza, że ​​wybory nie mogą się obecnie odbyć.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe