Borisowi Johnsonowi grozi kolejny bunt

  • 10.10.2019, 14:22
  • Brexit Standard
Borisowi Johnsonowi grozi kolejny bunt Boris Johnson Fot. Shutterstock
Boris Johnson stoi w obliczu kolejnego buntu w swoim rządzie i w swojej partii. Grupa ministrów zamierza złożyć dymisję ze względu na obawy, że prowadzi on kraj w stronę twardego Brexitu.

Jak twierdzi dziennik „The Times” wśród ewentualnych buntowników są ministrowie kultury Nicky Morgan, ds. Irlandii Północnej Julian Smith, sprawiedliwości Robert Buckland, zdrowia Matt Hancock i prokurator generalny Geoffrey Cox.

Zdaniem gazety podczas niedawnego posiedzeniu rządu doszło do spięć pomiędzy premierem a ministrami, którzy ostrzegali go przed poważnym ryzykiem powrotu bezpośrednich rządów w Irlandii Północnej i wyrazili zaniepokojenie działaniami Dominica Cummingsa, głównego doradcy premiera.

Jeden z członków rządu ujawnił także gazecie, że bardzo duża liczba konserwatywnych posłów odejdzie, jeśli Johnson w programie wyborczym partii zapisze Brexit bez umowy. Uważają oni, że będzie im bardzo trudno popierać rząd, który się zobowiąże do forsowania takiego rozwiązania.

Jak pisze „The Times”, Johnson powiedział ministrom, że w sprawie Brexitu nadchodzi „moment mobilizacji”, ale nie powiedział im, że godzinę wcześniej przeprowadził burzliwą rozmowę telefoniczną z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, podczas której wyraziła ona zdanie, że porozumienie jest „ogromnie mało prawdopodobne”.

Z kolei zdaniem dziennika „Financial Times” co najmniej 50 posłów z tej partii zbuntuje się przeciwko programowi wyborczemu, jeśli będzie on zawierał zobowiązanie do dążenia do Brexitu bez umowy.

Zdaniem brytyjskich mediów przedterminowe wybory w Wielkiej Brytanii odbędą się niedługo po terminie wystąpienia z Unii Europejskiej, czyli po 31 października.

Wciąż otwarte pozostaje jednak, czy do czasu wyborów Wielka Brytania wyjdzie z UE za porozumieniem, bez porozumienia, czy też termin Brexitu zostanie znowu przełożony.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe