Porozumienie ws. Brexitu prawie niemożliwe

  • 09.10.2019, 05:34
  • Brexit Standard
Porozumienie ws. Brexitu prawie niemożliwe Fot. pixabay.com
Angela Merkel powiedziała we wtorek podczas rozmowy telefonicznej Borisowi Johnsonowi, że porozumienie ws. Brexitu jest „ogromnie mało prawdopodobne”.

Według źródła w brytyjskim rządzie, na które powołują się media na Wyspach, powodem nadchodzącego załamania się rozmów ma być sytuacja, w której UK nie pozostawi Irlandii Płn. w unii celnej z UE.

Według tego źródła, jeśli podczas rozmowy Merkel prezentowała „nowe ustalone stanowisko (UE), oznacza to, że porozumienie jest zasadniczo niemożliwe nie tylko teraz, ale i kiedykolwiek”.

– Merkel powiedziała, że gdyby Niemcy chciały opuścić Unię Europejską, mogłyby to zrobić bez problemu, ale Wielka Brytania nie może tego zrobić bez pozostawienia na zawsze Irlandii Północnej w unii celnej i w pełnej zgodności regulacyjnej – twierdzi źródło, oceniając, że był to „moment wyjaśniający stanowisko”.

Jak dodaje, Merkel powiedziała Johnsonowi, iż uważa, że UE ma prawo weta wobec opuszczenia przez Wielką Brytanię unii celnej. – Rozmowy w Brukseli są bliskie załamania, mimo że Wielka Brytania przebyła długą drogę – mówi źródło.

W zeszłym tygodniu Boris Johnson przedstawił brytyjskie propozycje na zastąpienie tzw. irlandzkiego backstopu, który jest główną przeszkodą w osiągnięciu porozumienia z UE na temat warunków Brexitu. Zgodnie z tymi propozycjami po zakończeniu w 2020 r. okresu przejściowego Irlandia Płn. miałaby wyjść wraz z resztą Zjednoczonego Królestwa z unii celnej z UE, ale pozostałaby w unijnym jednolitym rynku w zakresie obrotu towarami.

To oznaczałoby powstanie granicy celnej między Irlandią Północną a Irlandią oraz granicy regulacyjnej między Irlandią Północną a Wielką Brytanią (Anglią, Szkocją i Walią).

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe