Brexit, czyli dzień sądu ostatecznego dla mleczarzy

  • 07.10.2019, 18:03
  • Brexit Standard
Brexit, czyli dzień sądu ostatecznego dla mleczarzy Fot. pixabay.com
Brytyjski przemysł mleczarski ostrzega o „scenariuszu zagłady” dla przetwórców i rolników, jeśli dojdzie do Brexitu bez porozumienia.

Rada ds. Mleczarstwa Irlandii Płn., na którą powołuje się BBC stwierdziła, że po Brexicie bez umowy przetrwanie przedsiębiorstw z branży mleczarskiej wydaje się bardzo wątpliwe. Ostrzega ona w komunikacie, że rolnicy staną w obliczu ogromnego spadku cen płaconych im za mleko, ponieważ mleczarnie będą musiały zmierzyć się z dodatkowymi kosztami, które powstaną przez wprowadzenie barier handlowych.

Spowodować to może odjęcie 10 pensów za litr od obecnej ceny bazowej dla rolników, którzy nawet przy obecnych cenach nierzadko notują straty.

Rada stwierdziła, że jeśli nie dojdzie do porozumienia ws. Brexitu, firmy nie będą mogły przetwarzać lokalnie całego mleka, które produkowane jest w Irlandii Płn.

– To byłaby katastrofalna sytuacja dla przemysłu mleczarskiego w Irlandii Północnej, rodzin rolniczych, społeczności wiejskich i gospodarki Irlandii Północnej – powiedział dr Mike Johnston, dyrektor naczelny rady.

Jak dodał, byłoby to poważnym zagrożeniem dla miejsc pracy i źródeł utrzymania ponad 3000 rodzin rolniczych w Irlandii Płn.

Rada ds. Mleczarstwa Irlandii Płn. reprezentuje cztery największe firmy, które między nimi odpowiadają za ponad 90 proc. 2,4 miliarda litrów mleka zbieranych z gospodarstw w Irlandii Płn. każdego roku.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe