Boris Johnson chce znowu zawiesić parlament

  • 03.10.2019, 19:15
  • Brexit Standard
Boris Johnson chce znowu zawiesić parlament Boris Johnson Fot. Shutterstock
Brytyjski rząd ponownie zwróci się do królowej o zawieszenie parlamentu. Przerwa w pracy posłów miałaby nastąpić od wtorku 8 października do poniedziałku, 14 października, kiedy to od przemowy królowej rozpocznie się nowa sesja.

Poprzednie zawieszenie parlamentu na pięć tygodni zostało uznane przez Sąd Najwyższy za niezgodne z prawem i nieobowiązujące. Sędziowie uznali, że premier Boris Johnson chciał w ten sposób uniemożliwić parlamentowi zablokowanie wyjścia kraju z Unii Europejskiej bez umowy.

Teraz rząd wyjaśnia, że musi zakończyć obecną sesję tak, aby Elżbieta II mogła w przemówieniu otwierającym kolejną sesję przedstawić nowe plany legislacyjne rządu. Według rządu zawieszenie parlamentu będzie na „najkrótszy możliwy czas”, jaki jest potrzebny, by od strony logistycznej oraz bezpieczeństwa, przygotować przemówienie królowej.

Te plany legislacyjne rządu mają dotyczyć m.in. systemu NHS, szkolnictwa, walki z przestępczością czy inwestycji w infrastrukturę. Jednak biorąc pod uwagę, że gabinet Borisa Johnsona nie ma obecnie większości w Izbie Gmin, jest mało prawdopodobne, żeby posłowie poparli ten program.

Samo zawieszenie parlamentu w celu rozpoczęcia nowej sesji jest normalną procedurą. Partie opozycyjne jednak twierdzą, że wybierając takie daty zawieszenia Johnson chce po raz kolejny uniknąć odbywającej się w każdą środę sesji pytań do premiera (Prime Minister's Questions). Od czasu gdy Johnson pod koniec lipca objął urząd szefa rządu, uczestniczył w niej tylko raz – 4 września. Przyczyną tego były najpierw parlamentarne wakacje, później unieważnione przez sąd zawieszenie parlamentu, z kolei w tę środę termin zbiegł się z wystąpieniem premiera na konferencji programowej Partii Konserwatywnej. Johnsona zastąpił minister spraw zagranicznych Dominic Raab.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe