Boris Johnson: Jesteśmy gotowi do Brexitu bez umowy, ale „kochamy Europę i jesteśmy Europejczykami”

  • 02.10.2019, 15:01
  • Brexit Standard
Boris Johnson: Jesteśmy gotowi do Brexitu bez umowy, ale „kochamy Europę… Boris Johnson chce przeprowadzić Brexit za wszelką cenę Fot. twitter.com/BorisJohnson
Podczas konferencji torysów w Manchesterze premier Boris Johnson przedstawił ostateczną ofertę dla Unii Europejskiej. Zaatakował też Partię Pracy i „toczący się do zagłady parlament”.

W swoim pierwszym przemówieniu do partii konserwatywnej jako premier Boris Johnson nalegał, by Wielka Brytania była gotowa do Brexitu bez umowy, ponieważ przedstawił już swoją „ostateczną ofertę” dla UE-27 i nie zamierza jej modyfikować.

Premier zaatakował parlament za próbę zablokowania Brexitu, wielokrotnie wychwalał NHS i ostrzegł UE-27, że jest zdeterminowany, aby wyprowadzić Wielką Brytanię z UE 31 października pomimo ustawy Benna, która zmusza go do zwrócenia się z prośbą o opóźnienie Brexitu, jeśli nie będzie w stanie uzgodnić porozumienia.

– To nie jest wersja (Brexitu), której pragniemy, która w ogóle nie jest wersją, do której dążymy, ale powiem wam moi przyjaciele, to wersja, na którą jesteśmy gotowi – grzmiał z mównicy Boris Johnson.

Następnie zapytał wypełnioną po brzegi salę w Manchesterze: – Czy jesteśmy na to gotowi?

A publiczność krzyknęła: – Tak, jesteśmy!

Będzie granica, ale jak by jej nie było

Premier powiedział, że zaoferuje początkowo dostosowanie Irlandii Północnej do przepisów Unii Europejskiej, a następnie pozostawi władzom Irlandii Północnej decyzje wobec tego, co stanie się później.

– W żadnym wypadku nie będziemy mieć kontroli na granicy w Irlandii Północnej ani w jej pobliżu. Będziemy szanować proces pokojowy i Porozumienie wielkopiątkowe – powiedział Johnson.

– A poprzez proces odnawialnej demokratycznej zgody władz wykonawczych i zgromadzeń Irlandii Północnej pójdziemy dalej i ochronimy istniejące regulacje prawne dotyczące rolników i innych przedsiębiorców po obu stronach granicy – dodał premier.

Potwierdził jednak, że nalegałby na natychmiastowe opuszczenie unii celnej przez Irlandię Północną wraz z resztą Zjednoczonego Królestwa, wprowadzając pewne kontrole celne, chociaż wolałby, aby nie było ich na samej granicy.

Zasugerował, że propozycja stanowi kompromis ze strony rządu i wezwał UE-27 do udzielenia na nią odpowiedzi.

– Mam wielką nadzieję, że nasi przyjaciele to rozumieją i pójdą na kompromis, ponieważ jeśli nie uda nam się dojść do porozumienia na temat dokładnej natury przyszłych kontroli celnych, nie mamy wątpliwości, że jedyną alternatywą będzie wyjście bez umowy – powiedział Johnson.

Naród kontra parlament

Brexit był centralnym punktem przemówienia Johnsona, ale położył on także w nim podwaliny pod kampanię w wyporach parlamentarnych. Obwinił posłów za próbę powstrzymania Brexitu, co dziennik „The Guardian” określił jako próbę skonfrontowania „narodu z parlamentem”.

Podczas przemówienia Johnson przeprowadził serię ataków na parlament, mówiąc: „odmawia wprowadzenia w życie Brexitu, odmawia konstruktywnego działania i odmawia przeprowadzenia wyborów”.

– Gdyby parlament był laptopem, ekran pokazywałby placek pizzy toczący się do zagłady. Gdyby parlament był szkołą, Ofsted by go zamknął. Gdyby parlament był reality show, większość z nas zagłosowała by za jego wykluczeniem – mówił premier Johnson, wymieniając przy tym cele jego polityki wewnętrznej po nadchodzących wyborach, w tym inwestycje w szpitale i szkoły, tłumienie przestępczości i wzrost krajowej płacy minimalnej.

Johnson zaatakował też opozycyjną Partię Pracy, nazywając ją partią „bratobójczych antysemickich marksistów” i podkreślając radykalną politykę, w tym proponowany czterodniowy tydzień pracy i zamykanie prywatnych szkół.

Pomimo zdobycia przywództwa z pomocą Eurosceptic European Research Group (ERG), Johnson podkreślił, że konserwatyści nie są partią antyeuropejską, a Wielka Brytania nie jest krajem antyeuropejskim.

– Kochamy Europę. Jesteśmy Europejczykami – podsumował Boris Johnson.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe