Miliard funtów strat tygodniowo po Brexicie bez umowy

  • 01.10.2019, 15:33
  • Brexit Standard
Miliard funtów strat tygodniowo po Brexicie bez umowy Port w Dover Fot. Shutterstock
Wartość towarów przewijających się przez najbardziej ruchliwy w Wielkiej Brytanii port w Dover może po Brexicie bez umowy spaść aż o miliard funtów.

Zdaniem Douga Bannistera, dyrektora generalnego Port of Dover, pomimo szeroko zakrojonych przygotowań nadal spodziewany jest spadek handlu o wartości 1 mld funtów tygodniowo, gdyby Wielka Brytania opuściła UE bez porozumienia.

– Tak, to będzie aż tak krytyczne. Jeśli nastąpi Brexit bez porozumienia, to nie będzie OK, choć ludzie robią wszystko, co w ich mocy, aby Wielka Brytania nadal handlowała – mówi Bannister, cytowany przez „The Guardian”.

Pesymistyczny scenariusz potwierdził też minister transportu George Freeman. Przemawiając na konferencji ConservativeHome / Port of Dover, powiedział on, że rząd zakłada, że ​​zakłócenia po Brexicie bez umowy spowodują zmniejszenie o połowę ruchu na głównym łączu handlowym Wielkiej Brytanii przez pierwsze trzy miesiące. Spadek może wynieść od 40 proc. do 60 proc.

Spadek intensywności w handlu odczują przede wszystkim zwykli klienci sklepów. Według Stowarzyszenia Transportu Towarowego (FTA), jeśli przed 31 października nie zostanie uzgodniona żadna umowa, na Wyspy będzie przybywać przede wszystkim mniej świeżych produktów.

– Te zmiany ludzie zobaczą na półkach sklepowych – twierdzi James Hookham, zastępca dyrektora generalnego FTA.

FTA w ciągu najbliższych tygodni zorganizuje 140 sesji szkoleniowych, aby edukować przewoźników na temat potencjalnych potrzebnych formalności na brytyjskiej granicy.

Zdaniem Hookham wciąż największą niewiadomą jednak jest to, czego będą wymagać Francuzi i Unia Europejska w odniesieniu do brytyjskich towarów importowanych na kontynent.

W związku z przewidywanymi opóźnieniami nawet do pięciu dni Hookham radzi przewoźnikom wykupienie dodatkowego ubezpieczenia ładunku, zwłaszcza towarów łatwo psujących się.

Jego zdaniem pełny wpływ Brexitu bez porozumienia na Dover, Calais i Kent prawdopodobnie nie będzie widoczny do co najmniej poniedziałku 4 listopada, z powodu długiego weekendu w dużej części Europy, związanego ze świętem państwowym 1 listopada.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe