Torysi znowu obiecują, a Boris Johnson oskarżony o „dotykanie uda dziennikarki"

  • 30.09.2019, 15:00
  • Brexit Standard
Torysi znowu obiecują, a Boris Johnson oskarżony o „dotykanie uda dziennikarki" Boris Johnson został oskarżony przez Charlotte Edwardes o dotykanie pod stołem jej uda Fot. Shutterstock
Podczas drugiego dnia corocznej konferencji torysów w Manchesterze kanclerz skarbu Sajid Javid obiecał „znaczące wsparcie polityki gospodarczej” w przypadku Brexitu bez porozumienia.

Sajid Javid nie podał szczegółów, ale Norman Smith z BBC twierdzi, że może to oznaczać obniżenie podatków i obniżenie stóp procentowych, aby złagodzić wpływ Brexitu na brytyjską gospodarkę.

Głównym tematem konferencji w Manchesterze jest „Get Brexit Done”, a Javid nalega, by Wielka Brytania opuściła UE zgodnie z planem 31 października.

Kanclerz powiedział, że rząd pracuje nad „złagodzeniem” skutków ewentualnego Brexitu bez umowy, co oznacza, że „będziemy w stanie poradzić sobie z wieloma zakłóceniami” takiego scenariusza, jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia ze Wspólnotą przed upływem terminu.

– Mamy niezależny Bank Anglii, który prawie na pewno pomyśli o reakcji na politykę fiskalną – powiedział Javid.

Przyznał jednak, że nie jest pewien, ile ewentualny Brexit bez umowy będzie kosztował gospodarkę w krótkim okresie, zaraz po jego wprowadzeniu.

– Nie sądzę, aby ktokolwiek naprawdę znał pełną właściwą odpowiedź na to pytanie – powiedział kanclerz.

Do tej pory podczas konferencji torysi złożyli obietnice o wartości przekraczającej 50 miliardów funtów. Wśród nich jest 25 mld na drogi w Anglii, a także 5 mld na ultraszybki internet szerokopasmowy w niektórych „najbardziej zaniedbanych miejscach” w Wielkiej Brytanii.

Podczas drugiego dnia konferencji padło wiele obietnic, ale jak dotąd całe wydarzenie zostało przyćmione w mediach przez oskarżenia ​​wobec Borisa Johnsona, jakoby kiedyś dotykał pod stołem uda dziennikarki Charlotte Edwardes.

Zarzut, który według Downing Street jest „nieprawdziwy”, dotyczy lunchu w 1999 r., kiedy to Johnson był redaktorem magazynu „The Spectator”.

Podczas gdy torysi zgromadzą się w Manchesterze, inni parlamentarzyści pracują w Westminster, gdzie partie opozycyjne mają się spotkać, aby omówić kolejne posunięcia w sprawie Brexitu.

Sekretarz zdrowia w gabinecie cieni Jon Ashworth powiedział programowi BBC Radio 4 Today, że „opozycja jest przygotowana i gotowa w Parlamencie, by odpowiadać na wszystkie pomysły, które wypływają z Downing Street”.

Z kolej przedstawiciele Szkockiej Partii Narodowej (SNP) twierdzą, że ugrupowanie to zastanawia się nad możliwością przeprowadzenia w tym tygodniu wotum nieufności dla rządu.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe