Boris Johnson upokorzony w Luksemburgu. Zaognia się sytuacja wokół Brexitu [video]

  • 18.09.2019, 09:40
  • Brexit Standard
Boris Johnson upokorzony w Luksemburgu. Zaognia się sytuacja wokół Brexitu… Premier Luksemburga Xavier Bettel podczas konferencji prasowej pokazuje puste miejsce po Borisie Johnsonie Fot. Twitter.com/JEarleSkembear
Upokorzenie Borisa Johnsona przez premiera Luksemburga „może zaszkodzić rozmowom o Brexicie”. Politycy UE obawiają się, że pogarda ta może utrudnić przywódcy Wielkiej Brytanii przekonanie do swoich racji posłów Torysów.

Premier Zjednoczonego Królestwa nie pojawił się na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Luksemburga Xavierem Bettelem. W ten sposób chciał uniknąć antybrexitowych demonstrantów, jednak narobił sobie przez to większych problemów.

Według dziennika „The Guardian” Boris Johnson został upokorzony, a jego zapewnienia o postępie w negocjacjach brexitowych są w strzępach po chaotycznej wizycie w Luksemburgu, która skończyła się tym, że z premiera kpił jeden z europejskich liderów, bo (Boris Johnson) nie wyszedł do prasy, by uniknąć protestujących”.

Według brytyjskich mediów rząd Johnsona prosił, by konferencja została przeniesiona z ogrodu do wnętrza budynku, by wypowiedzi Johnsona nie zagłuszali protestujący, ale rząd Bettela odmówił spełniania tej prośby.

Po incydencie pojawiły się obawy, że upokorzenie Borisa Johnsona przez premiera Luksemburga zaostrzy pozycje negocjacyjne w Londynie. Decyzja Xaviera Bettela o kontynuacji konferencji prasowej po tym, jak brytyjski premier odmówił stawienia się na niej, wywołała krytykę ze strony brytyjskich polityków.

Minister sprawiedliwości Robert Buckland oskarżył Bettela o sprowokowanie „wydarzenia medialnego”. Także były przywódca konserwatystów, Iain Duncan Smith powiedział, że incydent ten „nakarmi niechęć ludzi i brak zaufania do UE”.

Z kolei ambasador USA w Wielkiej Brytanii stwierdził, że wydarzenia w Luksemburgu wzmocniły determinację Wielkiej Brytanii do opuszczenia UE. W rozmowie z „Daily Telegraph” Woody Johnson powiedział, że incydent pokazał, że Brytyjczycy „nie chcą być tam, gdzie w ten sposób traktuje się ich premiera”.

Biorąc pod uwagę różnicę między Komisją Europejską a rządem Johnsona w rozmowach w sprawie Brexitu, cytowane przez „The Guardian” źródła w Brukseli stwierdziły, że brytyjski premier w końcu będzie musiał zmienić swoją „czerwoną linię” i że może to być trudniejsze zadanie, jeśli pogarda dla UE wśród posłów Torysów będzie rosła.

Przewodniczący komisji spraw zagranicznych Bundestagu, Norbert Röttgen, który jest wysokim członkiem partii CDU Angeli Merkel, napisał na Twitterze: „Wczorajsze przemówienie Xaviera Bettela nie służyło sprawie europejskiej. Jego publiczne wystąpienie zignorowało fakt, że umowa jest nadal w interesie wszystkich.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe