Kolejny obóz dla uchodźców zlikwidowany. Imigranci znowu szturmują brytyjską granicę

  • 17.09.2019, 16:21
  • Brexit Standard
Kolejny obóz dla uchodźców zlikwidowany. Imigranci znowu szturmują brytyjską… Funkcjonariusze francuskiej straży granicznej pilnują przejścia na granicy z Wielką Brytanią Fot. Shutterstock
Obóz dla uchodźców w Dunkierce na północy Francji został ponownie „oczyszczony”. Wielu jego mieszkańców próbowało wcześniej dostać się do Wielkiej Brytanii.

Francuska policja rozpoczęła operację ewakuacji i obozu namiotowego w pobliżu północnego portu Dunkierki. Wśród rosnącej liczby mieszkających tam migrantów coraz więcej próbowało przekroczyć kanał La Manche i dostać się do Wielkiej Brytanii.

W obozie znajdującym się na przedmieściach Dunkierki w dzielnicy Grande Synthe mieszkało około 1000 osób, w tym wielu irackich Kurdów. Część z nich koczowała w namiotach, a wielu zajmowało sąsiadująca z obozem salę gimnastyczną.

Miejsce na obóz zostało udostępnione imigrantom szukającym schronienia w zeszłym roku. Teraz sąd nakazał jego likwidację z powodu skarg lokalnych mieszkańców.

Żandarmi wkroczyli do obozu we wtorek o godzinie 08:00 prawie dwa tygodnie po tym, jak sędzia w Lille orzekł, że obóz stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego. Orzeczenie sądu wymienia działanie tam przemytników i sieci przestępczych, a także bójki i przemoc.

Rankiem mieszkańcy obozu byli „wyrzucani” do autobusów. Migranci zostali podzieleni na rodziny, małoletnich bez opieki i inne osoby. Urzędnicy twierdzą, że większość z nich zostanie przewieziona do schronisk w różnych regionach północno-zachodniej Francji.

Zdaniem ekspertów ds. migracji teraz wielu byłych mieszkańców obozu wróci w jego pobliże i będzie próbowało ponownie forsować Kanał La Manche, aby dostać się na Wyspy Brytyjskie.

W ostatni weekend 41 funkcjonariuszy brytyjskiej straży granicznej zatrzymało 41 osób na trzech małych łódkach i kajaku, a 86 osób zostało przechwyconych tydzień temu. Kolejnych 29 migrantów zostało zatrzymanych, gdy w poniedziałek kierowali się na wybrzeże w Kent.

Dunkierka, po Calais, jest jednym z najbliższych portów francuskich od wybrzeża angielskiego. Władze francuskie przeprowadziły już jedną próbę oczyszczenia tamtejszego obozu w październiku 2018 r., kiedy mieszkało tam prawie 1800 osób.

Kiedy obóz otworzył się ponownie dla migrantów w grudniu 2018 r., pierwotnym celem było zamknięcie go wiosną, ale do sierpnia 2019 r. wciąż przebywało w nim 170 osób, a kolejnych 800 osób mieszkało w namiotach w pobliżu.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe