W niedzielę w Londynie Dzień bez samochodu

  • 21.09.2019, 08:19
  • Brexit Standard
W niedzielę w Londynie Dzień bez samochodu Fot. Shutterstock
Burmistrz Londynu Sadiq Khan Dzień bez samochodu zapowiadał już przed wakacjami. Impreza ta, a właściwie imprezy odbędą się już w niedzielę.

Dzień bez samochodu (Car Free Day) odbędzie się w niedzielę 22 września w 18 gminach stolicy Wielkiej Brytanii. Wiele dróg zostanie zamkniętych, a zamiast samochodów pojawią się na nich koncerty, kiermasze i festiwale.

W sumie zostanie tymczasowo zamkniętych 20 km dróg w centrum Londynu – to długość aż 200 boisk piłkarskich. Nieczynne będą ulice głównie w okolicach London Bridge, Tower Bridge i dużej części City of London.

Impreza zorganizowana będzie w związku z kryzysem zanieczyszczenia powietrza w stolicy, co każdego roku zabija tysiące ludzi, a aż dwa miliony, mieszkające w obszarach najbardziej zagrożonych – w tym 400 tys. dzieci – naraża na codzienne wdychanie zanieczyszczeń.

Gminy w całym mieście będą organizować imprezy promujące spacery, jazdę na rowerze i transport publiczny, a także utworzą dziesiątki „ulic zabaw”.

Aż tak duże odcinki dróg w centrum miasta będą zamknięte po raz pierwszy w historii. Burmistrz Londynu powiedział, że dzień będzie dla ludzi okazją do pozostawienia samochodów i zwiedzania ulic pieszo lub rowerem.

– Zachęcam jak najwięcej londyńczyków, aby przyłączyli się do zabawy i zobaczyli miasto z innej perspektywy – powiedział Sadiq Khan.

Dzień bez samochodu jest obchodzony w wielu miastach na całym świecie, a burmistrz Londynu ma nadzieję, że ponad 150 000 londyńczyków weźmie udział w londyńskich wydarzeniach „Reimagine”, które pomogą zachęcić ludzi do zmiany zachowań i osiągnięcia w Londynie celu, aby 80 proc. wszystkich podróży odbywało się za pomocą środków publicznego transportu, w porównaniu do 63 proc. obecnie.

Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z największych zagrożeń zdrowotnych w naszym pokoleniu, w którym ponad dwa miliony londyńczyków mieszka na obszarach przekraczających dopuszczalne limity czystości, w tym ponad 400 000 dzieci w wieku poniżej 18 lat.

Ponad 50 procent toksycznego zanieczyszczenia powietrza w Londynie jest spowodowanych przez pojazdy, ale ostatnie badanie TfL wykazało, że prawie co drugi londyńczyk nie zdawał sobie sprawy, że główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza są pojazdy, chociaż trzech na czterech londyńczyków martwiło się o ich wpływ na zdrowie.

Ponad połowa londyńczyków myśli, że ​​zawsze można po prostu zobaczyć, kiedy zanieczyszczenie powietrza w stolicy jest duże, choć w rzeczywistości wiele zanieczyszczeń jest niewidocznych i może znajdować się w powietrzu, które tylko wygląda „czyste”.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe