Posłowie jako małpy za 1,5 miliona funtów

  • 16.09.2019, 15:10
  • Brexit Standard
Posłowie jako małpy za 1,5 miliona funtów
Obraz Banksy'ego przedstawiający Izbę Gmin wypełnioną szympansami ma zostać sprzedany na aukcji Sotheby's.

„Zdecentralizowany parlament”(Devolved Parliament) został namalowany przez anonimowego artystę z Bristolu w 2009 roku. Według domu aukcyjnego Sotheby's może on zostać sprzedany za ponad 1,5 miliona funtów.

„Niezależnie od tego, gdzie zasiadasz w debacie na temat Brexitu, nie ma wątpliwości, że ta praca jest teraz bardziej aktualna niż kiedykolwiek” – poinformował w komunikacie dom aukcyjny Sotheby's.

Obraz zostanie wystawiony dla publiczności 28 września, a jego licytacja odbędzie się 3 października w Londynie.

– Banksy w tym obrazie zmierzył się z palącymi problemami dnia – mówi Alex Branczik z Sotheby's.

Jego zdaniem artysta „składa najbardziej skomplikowane sytuacje polityczne w społeczeństwie w jeden, zwodniczo prosty obraz, który można łatwo udostępniać w erze mediów społecznościowych”.

Banksy pokazał „Zdecentralizowany parlament” w Muzeum Bristolskim w 2009 roku. Przyciągnął on tam ponad 300 tys. odwiedzających. Była to jedna z najczęściej odwiedzanych wystaw na świecie w tamtym roku.

Anonimowy właściciel obrazu pożyczył go muzeum na początku tego roku z okazji 10-lecia wystawy oraz pierwotnego planowanego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE 29 marca.

Aukcja odbędzie się rok po tym, jak Banksy sam zrobił performance na aukcji Sotheby's, kiedy jego dzieło „Dziewczyna z balonem” uległo samozniszczeniu podczas licytacji. Od tamtej pory zmieniło ono tytuł na „Miłość jest w koszu”.

Brexit Standard

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe