Brexit bez umowy groźniejszy, niż się wcześniej wydawało

  • 12.09.2019, 22:18
  • Brexit Standard
Brexit bez umowy groźniejszy, niż się wcześniej wydawało Fot. pixabay.com
Partia Pracy stwierdziła, że teraz „ważniejsze niż kiedykolwiek” jest przywrócenie działania parlamentu po tym, jak rząd opublikował tzw. dokument Yellowhammer - ocenę najgorszego scenariusza w przypadku Brexitu bez porozumienia.

Dokument Yellowhammer opublikowano w środę ponaciskiem posłów na rząd. Ostrzega on między innymi przed niedoborami żywności i paliw po Brexicie bez umowy.
W opublikowanym dokumencie opisana w nich jest operacja pod kryptonimem Yellowhammer, czyli możliwe konsekwencje Brexitu bez umowy. Przewiduje on m.in. poważne zakłócenia dostaw i powrót "twardej" granicy z Irlandią.
Według dokumentów założenia brytyjskiego rządu dotyczące Brexitu bez porozumienia ostrzegają przede wszystkim przed poważnymi zakłóceniami na trasie prowadzącej przez kanał La Manche. Stwierdzono, że samochody ciężarowe mogą czekać do dwóch i pół dnia na przekroczenie kanału, a brytyjscy kierowcy mogą podlegać wzmożonej kontroli na granicy z Unią Europejską. Spowodować to może duże zakłócenia w dostawach leków, paliwa i niektórych rodzajów przede wszystkim świeżej żywności.
W dokumencie podkreślono również, iż w przypadku twardego Brexitu prawdopodobnie na granicy Irlandii i Irlandii Północnej powróci tzw. twarda granica, bowiem plany, by uniknąć tam kontroli, oceniane są jako nie do utrzymania na dłużej. Brytyjski rząd liczy się też ze wzrostem świadczeń socjalnych.
Jak zaznaczono, zebrane dossier "stanowi najbardziej wyczerpującą ocenę przygotowania Zjednoczonego Królestwa na Brexit bez umowy", a dokumenty opisują najbardziej prawdopodobne konsekwencje, a nie najgorsze scenariusze w takiej sytuacji.
Boris Johnson jednak nalegał, aby Wielka Brytania „była gotowa” do opuszczenia UE 31 października nawet, jeśli będzie zmuszona do dokonania tego bez porozumienia, „jeśli zajdzie taka potrzeba”.
- To, co tu widzisz, to tylko rozsądne przygotowania do najgorszego scenariusza, których należy oczekiwać od rządu - powiedział o dokumencie Yellowhammer Johnson.
- W rzeczywistości z pewnością będziemy gotowi na Brexit bez porozumienia, jeśli będziemy musieli to zrobić, ale podkreślam ponownie, że nie jest naszą intencją tak to zakończyć - dodał premier.
Kanclerz w gabinecie cieni John McDonnell, komentując wypowiedź premiera stwierdził jednak, że deputowani nie będą przecież mogli nawet omówić dokumentu Yellowhammer, skoro parlament jest obecnie zawieszony.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe