Boris Johnson zaprzecza, że okłamał królową

  • 12.09.2019, 21:23
  • Brexit Standard
Boris Johnson zaprzecza, że okłamał królową Boris Johnson Fot. Shutterstock
Boris Johnson twierdzi, że nie okłamał królowej podczas zwracania się do niej z wnioskiem o zawieszenie parlamentu.

Premier przemawiał po tym, jak najwyższy sąd cywilny w Szkocji orzekł w środę, że zawieszenie parlamentu na pięć tygodni było niezgodne z prawem. Według niego Boris Johnson wnioskując o to do królowej nie przekazał w pełni prawdziwych informacji.

Trzej sędziowie pod przewodnictwem Lorda Carlowaya, najwyższego sędziego w Szkocji, unieważnili wcześniejsze orzeczenie, że sądy nie są w stanie ingerować w polityczną decyzję premiera dotyczącą prorogacji parlamentu.

Jak pisze „The Guardian”, prawnicy działający na wniosek 75 posłów opozycji i członków Izby Lordów argumentowali, że decyzja Johnsona o zawieszeniu parlamentu na pięć tygodni była niezgodna z prawem i niezgodna z konstytucją, ponieważ miała na celu stłumienie debaty parlamentarnej i działań deputowanych w sprawie Brexitu.

Boris Johnson zapytany, czy okłamał monarchę o powodach zawieszenia parlamentu, odpowiedział: - Absolutnie nie.

- Sąd Najwyższy w Anglii wyraźnie się z nami zgadza, ale Sąd Najwyższy będzie musiał podjąć decyzję - dodał Boris Johnson, przytaczany przez BBC.

Uprawnienia do zawieszania (prorogowania) parlamentu spoczywa na królowej, która konwencjonalnie działa w tej sprawie na podstawie opinii premiera.

Pięciotygodniowe zawieszenie parlamentu rozpoczęło się we wczesnych godzinach wtorkowych, a deputowani nie mogą powrócić do pracy przed 14 października.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe