Przez Brexit wraca przemoc w Irlandii Północnej [video]

  • 11.09.2019, 14:16
  • Brexit Standard
Przez Brexit wraca przemoc w Irlandii Północnej [video] Fot. Youtube.com
Policjanci w Derry, na pograniczu Irlandii i Irlandi Płn., zabezpieczyli bombę, która miała posłużyć do zabicia funkcjonariuszy. Ich zdaniem podłożyła ją organizacja Nowa IRA

Podczas akcji rozbrajania bomby w dzielnicy Derry około 80 osób zaatakowało policjantów. Na radiowozy poleciały koktajle mołotowa.

Szef lokalnego posterunku Simon Byrne stwierdził, że niedawne ataki bombowe pokazują, że dysydenci-republikanie stosują „szereg taktyk” w celu zamordowania policjantów.

– Terroryści stosują szereg różnych taktyk w różnych częściach Irlandii Północnej, których jedynym celem jest zabicie lub poważne zranienie jednego z naszych pracowników – powiedział Byrne w rozmowie z BBC Radio Ulster.

Wiosną podczas zamieszek w Derry zginęła młoda dziennikarka Lyra Mckee. W tym roku w Irlandii Płn doszło już do pięciu prób zamachów bombowych.

Zdaniem analityków, choć terroryści z takich ugrupowań jak Nowa IRA nie są dziś tak groźni, jak jeszcze trzydzieści lat temu, to właśnie Brexit stał się dla nich dodatkowym bodźcem do działania.

W związku z Brexitem może dojść do powrotu twardej granicy pomiędzy Irlandia a Irlandią Płn. Zarówno Dublin, jak i Londyn wyrażają więc obawy, że powrót szlabanów i budek strażniczych pociągnie za sobą powrót przemocy w regionie.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe