Spiker Izby Gmin zapowiedział rezygnację

  • 09.09.2019, 17:59
  • Brexit Standard
Spiker Izby Gmin zapowiedział rezygnację John Bercow Fot. Wikimedia Commons CC
John Bercow, spiker brytyjskiej Izby Gmin zapowiedział dzisiaj , że ustąpi ze stanowiska 31 października albo z dniem nowych wyborów parlamentarnych. Ostrzegł przy tym o nadchodzącym ryzyku degradacji parlamentu.

Dzisiaj wieczorem Izba Gmin ma po raz drugi głosować nad wnioskiem premiera Borisa Johnsona o rozpisanie przedterminowych wyborów, ale ponieważ partie opozycyjne już zapowiedziały, że będą głosować przeciwko, szanse na przegłosowanie tego są praktycznie żadne.

Bercow zapowiedział, że jeśli projekt nowych wyborów zostanie przegłosowany, to pożegna się ze swoim stanowiskiem w dzień, kiedy będą się one odbywać. Jeśli zaś projekt nie przejdzie, to odejdzie 31 października, czyli w spodziewanym dniu Brexitu.

– Podczas wyborów w 2017 r. obiecałem mojej żonie i dzieciom, że to będzie moja ostatnia kadencja – powiedział Brecow, zwracając się do Izby Gmin, podczas gdy jego żona spoglądała z parlamentarnej galerii dla widzów.

– To zobowiązanie, które zamierzam dotrzymać. Jeśli Izba zagłosuje dziś wieczorem za przedterminowymi wyborami parlamentarnymi, moja kadencja jako przewodniczącego i parlamentarzysty zakończy się wraz z końcem tego Parlamentu – dodał Bercow.

– Jeśli Izba nie zagłosuje tak, doszedłem do wniosku, że najmniej zakłócającym i najbardziej demokratycznym kierunkiem postępowania byłoby dla mnie odejście do końca sesji w czwartek, 31 października – powiedział Bercow.

Bercow powiedział też, że wybrał czas na swoje odejście, aby nowi parlamentarzyści wybrani po ewentualnych przyszłych wyborach nie mogli być zastraszani przez partię, by działać mniej asertywne.

Gdy tylko Bercow zakończył swoje oświadczenie, posłowie opozycji i i zaledwie niektórzy z rządzących torysów złożyli mu owację na stojąco.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe