Boris Johnson trafi do więzienia, jeśli sprzeciwi się parlamentowi

  • 08.09.2019, 14:14
  • Brexit Standard
Boris Johnson trafi do więzienia, jeśli sprzeciwi się parlamentowi Boris Johnson Fot. Shutterstock
Jeśli premier Boris Johnson nie zastosuje się do nakazu parlamentu, aby przedłużyć datę Brexitu, może trafić do więzienia.

Boris Johnson wywołałby kryzys prawny i konstytucyjny, który wymusiłby na nim rezygnację z funkcji premiera, gdyby nie przestrzegał prawa nakazującego mu ubieganie się o kolejne przedłużenie Brexitu – ostrzegają eksperci prawni, na których powołuje się tygodnik „The Observer”.

Specjalny zespół prawników został powołany przez Partię Pracy. Jego zadaniem było zbadanie, co groziłoby Johnsonowi, gdyby przeciwstawił się poleceniom parlamentu i nie przedłużył terminu Brexitu.

Konkluzja z dochodzenia została przesłana do ministra ds. Brexitu w gabinecie cieni Keira Starmera. Według niej, postawa sprzeciwiająca się parlamentowi byłaby równoznaczna z pogardą dla zaleceń sądowych, za co zgodnie z prawem trafia się do więzienia.

„Gdyby premier odmówił wykonania tego nakazu, wówczas, znaleźlibyśmy się na historycznie nieznanym jeszcze terytorium politycznym. Sytuacja prawna pozostałaby jednak jasna – premier pogardziłby postanowieniem sądu i byłby narażony na pełen zakres sankcji” – brzmi konkluzja opinii prawników z Matrix Chambers.

– Jeśli premier zdecyduje się nie zastosować do ustawy, może być on przedmiotem zaskarżenia o pogardę, która logicznie w ostateczności mogłaby doprowadzić do jego uwięzienia. To się jednak nigdy jeszcze nie wydarzyło i nie wydarzy; Wielka Brytania jest krajem rządów prawa, więc on będzie jego przestrzegał lub zrezygnuje ze swojego stanowiska – sądzi cytowany rzez „The Observer” Philippe Sands, jeden z prawników.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe