Tylko drugie referendum rozwiąże problemy Brexitu

  • 07.09.2019, 15:58
  • Brexit Standard
Tylko drugie referendum rozwiąże problemy Brexitu Były brytyjski premier Tony Blair Fot. twitter.com/InstituteGC
Nie przyśpieszone wybory, a jedynie rozpisanie kolejnego referendum ws. Brexitu może rozwiązać jego problemy – twierdzi Tony Blair.

Proponowanie Brytyjczykom, aby wypowiedzieli się – czy chcą wyjść z Unii Europejskiej w ekstremalnej, twardej formie, czy za porozumieniem, to kolejny rozdział szaleństwa. A postawieniem ich przed takim właśnie dylematem, byłoby rozpisanie przyśpieszonych wyborów powszechnych – pisze na łamach „Evening Standard” były brytyjski premier Tony Blair.

Blair uważa, że dysfunkcyjny stan polityki, jaki prowadzą obecnie konserwatyści, jedynie wyrządza krzywdę brytyjskiemu społeczeństwu.

Jego zdaniem, przyśpieszone wybory, „zrodzone z wysoce podejrzanych wyliczeń politycznych”, o których obecnie mówi zarówno konserwatywna ekipa rządząca, jak i opozycja, będą wbrew interesom narodowym, a jedynie w interesie wielu posłów.

„Pozbądźmy się politycznego hałasu i grzmotów. Jedno podstawowe pytanie brzmi: czy w referendum w 2016 r. zagłosowano za Brexitem bez umowy?” – pyta Blair, po czym dodaje, że wielu powie, że opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię miało odbywać się za porozumieniem, ale inni powiedzą, że ponieważ ludzie głosowali za Brexitem, to oznacza, że chcą go niezależnie od warunków.

Zdaniem byłego premiera przyszłe wybory mogą jedynie doprowadzić do zmian na scenie politycznej, ale nie dadzą odpowiedzi na pytanie, czego tak naprawdę chce brytyjskie społeczeństwo.

„Nie ma więc innego sposobu na wyjaśnienie tego problemu, jak tylko ponownie zwrócić się z tym pytaniem do narodu. Wróćmy więc do ludzi i zapytajmy ich bezpośrednio: Brexit na warunkach rządowych czy jednak zostajemy?” – apeluje Tony Blair.

„Społeczeństwo chce rozwiązania problemu Brexitu. To prawda, że ​​nie podziękują nam za kolejne referendum. Ale nie podziękują nam również za wybory, zwłaszcza, jeśli duża część z nich czuje się ściśnięta między młotem a kowadłem. I załóżmy – to nie jest nieprawdopodobne – że po kolejnych wyborach mamy kolejny zawieszony Parlament? Wtedy nic nie zostanie rozwiązane!”

„Najgorsze uczucie dla polityka nie polega na podjęciu trudnej decyzji, ale kiedy odczuwasz presję czasu i wydarzeń, bierzesz to na siebie. Następnie, gdy ściany wokół ciebie się ściskają, a drzwi zatrzaskują się, potrzebujesz w panice chwili jasności, aby uciec”.

„Wyjście wpatruje się naszym politykom w twarz. Muszą to zrozumieć” – podsumowuje Tony Blair.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe