Szkoła wprowadza „bezpłciowe” mundurki, żeby nie dyskryminować uczniów transpłciowych

  • 07.09.2019, 14:44
  • Brexit Standard
Szkoła wprowadza „bezpłciowe” mundurki, żeby nie dyskryminować uczniów transpłciowych Fot. twitter.com/BBCSussex
Około 150 rodziców i uczniów zorganizowało w piątek protest przed szkołą przeciwko wprowadzeniu przez nią mundurków neutralnych pod względem płci.

Priory School w Lewes w hrabstwie East Sussex na południu Anglii wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego wprowadziła obowiązkowe spodnie dla wszystkich uczniów. Według placówki wiele dziewcząt nosiło do tej pory zbyt krótkie spódnice do mundurków, a nowe zasady mają to ukrócić. Przede wszystkim jednak mają one na celu niedyskryminowanie uczniów ze względu na płeć, w tym przede wszystkim uczniów transpłciowych.

W oświadczeniu szkoła poinformowała, że uczniowie nieprzestrzegający nowej reguły zostaną poproszeni o powrót do domu i zmianę stroju przed ponownym wpuszczeniem do budynku.

Jedną z uczennic, która już doświadczyła nowych przepisów jest Nina Cullen. Przyszła w spódnicy, którą nosiła w zeszłym roku, ale odmówiono jej wstępu do szkoły.

– Nie kupiłam nowego mundurka, bo nie widzę sensu w takim marnowaniu pieniędzy – powiedziała Cullen, cytowana przez BBC.

Szkoła ta już w 2017 r. wprowadziła nakaz noszenia spodni dla nowych uczniów. Teraz jednak wprowadzono takie zasady dla wszystkich.

Przeciwko nowym przepisom protestują rodzice i uczniowie. Twierdzą, że uczniowie powinni mieć możliwość noszenia spódnic. Ich zdaniem jest to też marnotrawstwo wcześniej już zakupionych mundurków, które teraz dla uczniów tej szkoły będą zupełnie nieprzydatne.

Były student Priory School, a obecnie prezenter telewizyjny Piers Morgan, napisał na Twitterze o swoim poparciu dla protestujących, mówiąc, że „to neutralne pod względem płci szaleństwo” wymknęło się spod kontroli, a dziewczęta powinny być dziewczętami, zaś chłopcy powinni być chłopcami.

Swojego oburzenia nie kryje także konserwatywna posłanka z Lewes, Maria Caulfield, która napisała na Twitterze: „Bardzo zaniepokoiło mnie, jak szkoła odwraca się od dziewcząt, które wybierają noszenie spódnicy. (…) Nie tak powinniśmy tak traktować młode kobiety w Lewes”.

Uczennica Libby Murray, która jest obecnie w ostatniej klasie, powiedziała, że nowa zasada oznacza, że mundurki, które nosiła wcześniej będzie musiała wyrzucić, co jej zdaniem przyczyni się do kryzysu związanego ze zmianami klimatu.

Powiedziała również, że usunięcie wyboru noszenia spódnic przez uczennice, tylko dlatego, że niektóre noszą je zbyt krótkie, jest „niesprawiedliwe”.

– Dziewczyny podwijają spódnice, ale można to rozwiązać przez lepszą kontrolę – mówi Murray, cytowania przez BBC.

– Aby zachować neutralność pod względem płci, muszą pozwolić wszystkim nosić spódnice lub spodnie, żeby wszyscy mieli wybór – dodaje Murray.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe