Opozycja chce przyśpieszonych wyborów w listopadzie

  • 06.09.2019, 13:34
  • Brexit Standard
Opozycja chce przyśpieszonych wyborów w listopadzie Siedziba brytyjskiego parlamentu w Londynie Fot. pixabay
Partie opozycyjne uzgodniły dziś, że przedterminowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii powinny odbyć się w najwcześniej w listopadzie. To zmusiłoby rząd do dalszego opóźnienia terminu wyjścia kraju z Unii Europejskiej – twierdzi BBC.

Brytyjskie partie opozycyjne – Partia Pracy, Liberalni Demokraci, Szkocja Partia Narodowa i Plaid Cymru – uzgodniły, że nie poprą żądania Borisa Johnsona dotyczącego wyborów powszechnych przed szczytem UE w połowie października.

Boris Johnson dąży do wyborów 15 października, przed planowanym terminem wyjścia kraju z UE. Przedterminowe wybory przed końcem października miałyby pozwolić mu na uniknięcie realizacji postanowień przyjętej w środę głosami opozycji ustawy, która zmusza go do przedłużenia Brexitu do końca stycznia 2020 roku, jeśli do 19 października żaden projekt porozumienia nie uzyska większości głosów w parlamencie. Taki scenariusz ma zablokować Brexit bez porozumienia.

Drugi już wniosek w sprawie rozpisania wyborów będzie przedstawiony w Izbie Gmin w najbliższy poniedziałek. Podczas pierwszej próby, w środę, rząd nie osiągnął wymaganej liczby dwóch trzecich głosów. Choć poniedziałkowa ścieżka będzie prawdopodobnie wymagała jedynie zwykłej większości, to po zbuntowaniu się 21 posłów konserwatywnych obecny rząd nie ma nawet takiej liczby głosów.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe