Brytyjscy posłowie zaczynają walkę, aby zablokować Brexit bez porozumienia

  • 03.09.2019, 14:40
  • Brexit Standard
Brytyjscy posłowie zaczynają walkę, aby zablokować Brexit bez porozumienia Fot. Shutterstock
Rosną spekulacje, że Boris Johnson spróbuje zainicjować przedterminowe wybory, jeśli posłowie z powodzeniem zagłosują za ustawą, która zablokuje Brexit bez porozumienia 31 października.

Premier Boris Johnson stanął dzisiaj w obliczu konfrontacji z parlamentem. Posłowie starają się bowiem przejąć kontrolę nad porządkiem obrad, aby przyjąć ustawę blokującą Brexit bez porozumienia 31 października. Czasu mają niewiele, ponieważ od przyszłego tygodnia parlament będzie decyzją rządu zawieszony na pięć tygodni i potem może być już za późno, aby zmienić cokolwiek w sprawach Brexitu.

Były kanclerz i zarazem jeden z buntowniczych posłów konserwatywnych Philip Hammond, powiedział, że uważa, iż jest wystarczające poparcie dla projektu ustawy, która opóźni datę wyjścia z Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Wcześniej premier zagroził, że jeśli posłowie zablokują Brexit bez umowy, to rozpisze on przedterminowe wybory. Zdaniem mediów miałoby do nich dojść 14 października.

Aby jednak rozpisać przedterminowe wybory, Johnson potrzebowałby wsparcia ze strony Partii Pracy, ponieważ potrzebuje poparcia dwóch trzecich z 650 posłów. Szef laburzystów Jeremy Corbyn twierdzi, że byłby „zachwycony”, takim scenariuszem, bo liczy, że odbierze wówczas część mandatów rządzącej Partii Konserwatywnej. Zdaniem Normana Smitha, asystenta redaktora politycznego BBC, wewnątrz Partii Pracy coraz więcej posłów jest jednak temu przeciwnych. Dlaczego? Ponieważ nie ufają Johnsonowi, że nie zmieni daty wyborów na po 31 października, czyli już po Brexicie.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe