Burmistrz Londynu: z Warszawą wiele nas łączy

  • 03.09.2019, 09:19
  • Brexit Standard
Burmistrz Londynu: z Warszawą wiele nas łączy Rafał Trzaskowski i Sadiq Khan Fot. Interpress Photo/Michał Żbikowski
– Europa zaczyna wyglądać jak w przededniu drugiej wojny światowej. Przywódcy posługują się językiem, który dzieląc, ma im zapewnić popularność. Szerzą nienawiść do mniejszości – mówił w Gdańsku burmistrz Londynu Sadiq Khan.

Mający pakistańskie korzenie Sadiq Khan przemawiał w Gdańsku podczas spotkania z innymi przywódcami podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

– Czy żyjemy w czasach, które przypominają lata trzydzieste? Jeśli spojrzymy na to, co się wydarzyło – pojawienie się charyzmatycznych przywódców, którzy wykorzystywali siłę nienawiści do dzielenia społeczeństwa – to tak – mówił burmistrz Londynu.

W drugim dniu swojego pobytu w Polsce Sadiq Khan w Warszawie spotkał się z prezydentem stolicy Rafałem Trzaskowskim, a także z przedstawicielami biznesu, młodzieżą i organizacjami społecznymi, aby promować swoje przesłanie „Londyn jest otwarty” (London is Open).

– Jesteśmy przyjaciółmi i chciałbym podziękować panu prezydentowi Warszawy za jego gościnność – powiedział Sadiq Khan.

Burmistrz Londynu powiedział też, że nie jest zwolennikiem wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i cały czas ma nadzieję, że to się nie zdarzy. – Ale jeśli tak się stanie to cały czas pozostaniemy bardzo europejskim miastem i będziemy kontynuować przyjaźń pomiędzy naszymi miastami, bo jest ona bardzo korzystna – mówił Khan.

Z kolei Rafał Trzaskowski podkreślił, że Warszawę i Londyn łączy „mnóstwo rzeczy”. – Właściwie każdy problem, o jakim rozmawiamy, czy to kwestie wielkiej polityki, Brexitu i jego konsekwencji dla Europy, czy przechodzimy do kwestii związanej z ochroną środowiska, z kwestiami związanymi ze startupami, innowacyjną gospodarką, jak radzić sobie z najważniejszymi problemami w mieście – mamy naprawdę te same problemy i możemy się wzajemnie od siebie się dużo nauczyć – mówił Trzaskowski.

Według prezydenta Warszawy, jeżeli rzeczywiście Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej to jasne jest, że Londyn powinien pozostać bliskim partnerem Warszawy i współpracować w ramach Eurocities – organizacji skupiającej miasta europejskie.

– Najważniejsze, że łączą nas wartości. Mottem Londynu jest „Otwarty Londyn”, natomiast naszym mottem jest „Warszawa dla wszystkich”. Ważne, że podzielamy te wartości otwartości i tolerancji, współpracy, bo to jest coś co wyróżnia i łączy nasze miasta – mówił Trzaskowski.

Liderzy dwóch europejskich stolic rozmawiali o tym, że Warszawa i Londyn „powinny pogłębiać współpracę partnerską” bez względu na Brexit. Ich zdaniem współpraca ta odbywać się powinna m.in. w sektorach nowych technologii, bezpieczeństwa i inteligentnych rozwiązaniach dla miast.

Brexit Standard

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe